• Konkurs historyczny

          •             Temat tegorocznego Małopolskiego Konkursu Historycznego dla uczniów szkół podstawowych brzmi Polska i Polacy w czasie II wojny światowej. Celem konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie jest popularyzacja wiedzy historycznej wśród uczniów oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się wiedzą historyczną dla lepszego rozumienia problemów współczesnego świata.

                        Jakub Wąsowicz, uczeń klasy ósmej, zakwalifikował się do etapu rejonowego tego konkursu.

                        Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • .


          • Młody człowieku! To nie zabawa-masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa. Na samym wstępie, uwierz z ochotą, że jesteś młodą, ludzką istotą. Nikt nie ma prawa bić Cię, wyzywać, szturchać, obrażać lub Ci ubliżać, możesz się uczyć i bez wątpienia rozwijać talent i uzdolnienia.


            20 listopada to dzień szczególny, gdyż obchodzony jest, jako Światowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w naszej szkole realizowane były działania, które miały na celu zapoznać dzieci z prawami ustanowionymi przez Janusza Korczaka. W tym dniu przypada, bowiem rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka.

            Przedstawiciele z zespołu UNICEF Polska w e-mailu skierowanym do całej społeczności Szkoły Podstawowej w Ostrowie zaapelowali również, aby tego dnia uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Jest to kolor Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

                        Dziękujemy, że tak wielu uczniów i nauczycieli ze szkoły w Ostrowie przyłączyło się do globalnej akcji #GoBlue.

                        W ramach podejmowanych tego dnia aktywności uczniowie z klasy IV pod kierunkiem Pani wychowawczyni przygotowali przedstawienie o prawach dziecka dla swoich młodszych koleżanek i kolegów z oddziału przedszkolnego oraz z klas I – III. Czwartoklasiści zadbali także o atrakcyjną dekorację. Ciekawym punktem występu okazały się piosenki: O prawach dziecka oraz Krzyknij nie.

                        Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor podziękowała uczniom klasy IV za przygotowanie przedstawienia i wręczyła im przypinki z napisem „Mamy prawo do …”.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali słodką niespodziankę.

                        Dzień Praw Dziecka w naszej szkole był wyjątkowy. Mamy nadzieję, że podjęte działania zwiększyły świadomość na temat praw dzieci wśród naszych najmłodszych uczniów.

          • Konkurs recytatorski

          • 18 listopada 2019 roku w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach odbyły się eliminacje XXIV Konkursu Recytatorskiego im. L. H. Morstina. Do konkursu przystąpiło 12 recytatorów w kategorii klas VII – VIII.

            Uczennica klasy VII, Gabriela Wąsowicz zajęła III miejsce.

            22 listopada miał miejsce finał powiatowy konkursu, w którym

            Gabriela Wąsowicz zajęła III miejsce.

             

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Konkurs Święty Jan Paweł II

          •  

            Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach waszego życia. Liczę na was. Liczę na wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi. Znałem młodzież polską i nie zawiodłem się nigdy na niej. Świat was potrzebuje. Potrzebuje was Kościół. Przyszłość Polski od was zależy. Budujcie i umacniajcie na polskiej ziemi cywilizację miłości.

            Jan Paweł II

             

                        16 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej w Szczytnikach miał miejsce Międzyszkolny Konkurs Wiedzowy „Święty Jan Paweł II”.  Celem konkursu było utrwalenie wiedzy o życiu Jana Pawła II i jego nauczaniu.  Organizatorzy chcieli uczcić pamięć naszego wielkiego Rodaka, pogłębić wiarę oraz kształtować postawy chrześcijańskie u młodych ludzi. Konkurs przebiegał w przyjaznej i życzliwej atmosferze. Wzruszającym momentem konkursu było wspólne odśpiewanie ulubionej pieśni papieża, Barki.

            Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział troje uczniów: Aleksandra Kozera z klasy VII, Anna Świątek z klasy VII oraz Franciszek Zwoliński z klasy V.

          • Spotkanie z psem terapeutą

          •             15 listopada 2019 roku na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Ostrowie miało miejsce bardzo ciekawe spotkanie uczniów klas I – III i przedszkolaków z psem Abi oraz jego opiekunką. Na wstępie pani instruktorka przedstawiła dzieciom psa, podkreślając, że ma wiele certyfikatów na swoim koncie. Abi musiała zdać aż dwanaście egzaminów, żeby zostać psem terapeutą. Następnie instruktorka opowiedziała nam, na czym polega dogoterapia.

                        W czasie spotkania dzieci wzięły udział w ciekawych ćwiczeniach z psem. Były one różnorodne i miały na celu rozwijać umysł zwierzaka. Abi nie miała najmniejszych trudności ze znalezieniem ukrytych smakołyków. Mogliśmy również dowiedzieć się, w jaki sposób poprawnie szczotkować, głaskać i karmić psa.

                        Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, wszystkie chciały uczestniczyć w ćwiczeniach z Abi.

            J. K.

          • Szach i mat!

          •             14 listopada uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie wzięli udział w Powiatowym Turnieju Szachowym w Centrum Oświatowym w Koszycach. Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Sendek, Franciszek Zwoliński, Bartłomiej Makola, Tomasz Maj, Justyna Sekunda, Ewelina Rokita, Wiktor Świeca, Jakub Wąsowicz, Łukasz Rokita, Krystian Marzec i Marcin Ostrowski.

                        W konkursie rywalizowało 53 uczniów z 7 szkół powiatu proszowickiego: Ostrowa, Proszowic, Glewca, Niegardowa, Rzędowic, Koniuszy i Koszyc.

            Uczestnicy stoczyli pojedynki w 7 rundach turniejowych, rozgrywki prowadzone były systemem szwajcarskim w tempie 10 minut na zawodnika.

                        Najlepszym szachistą w naszej szkole jest Krystian Marzec, który w grupie uczniów klas 7 -8 w kategorii chłopców zajął 5 miejsce.

                        Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Wizyta prezydenta w Proszowicach

          • fot. T. Świstak

                            14 listopada 2019 roku prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Proszowic. Była to pierwsza w historii wizyta urzędującego Prezydenta RP w mieście. Na spotkanie, które odbyło się w hali MOSiR przybyło kilkaset osób. Wśród nich była delegacja ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie.

                        Prezydent został hucznie przyjęty – napisał w swojej relacji uczeń klasy siódmej, Kacper Szymczyk – przez ludzi zgromadzonych na hali. Głowę państwa przywitał gospodarz Proszowic, burmistrz Grzegorz Cichy. Potem głos zabrał prezydent, jego przemówienie było bardzo ciekawe. Dziękował w nim za pięknie odśpiewany hymn i zachęcał do głosowania w wyborach prezydenckich. Następnie prezydent podchodził do ludzi, rozdawał autografy, ale przede wszystkim robił sobie zdjęcia ze zgromadzonymi. Pierwszy raz spotkałem tak ważną osobę.

                        W trakcie spotkania z prezydentem wystąpiła m.in. Orkiestra Dęta Florian z Kościelca oraz młodzież ze szkół w Proszowicach.

             

            Fotorelacja na stronie:

            https://www.proszowice.pl/asp/pl_start.asp?ref=1&typ=13&menu=1&dzialy=1&akcja=artykul&artykul=4258

          • Śniadanie daje moc

          •             Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Dlatego, podobnie jak w ubiegłym roku, uczniowie klas I – III włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Dzień Śniadanie Daje Moc w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

                        7 listopada po założeniu fartuszków i czapek kucharskich oraz po dokładnym umyciu rąk uczniowie przystąpili do przygotowania smakowitych potraw. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem i z pomocą nauczycieli i rodziców, którzy spisali się na medal. Na wspólnym śniadaniowym stole znalazły się m. in. myszki i łódeczki z jajek, koreczki warzywne, szaszłyki owocowe, naleśniki z różnym nadzieniem, kolorowe kanapki, sałatki warzywne i owocowe, soki i wiele innych. Całość wyglądała bardzo kolorowo i smacznie. Gdy wszystkie potrawy były już gotowe nastąpiło wspólne śniadaniowanie. Jadły nie tylko buzie, ale i oczy. Podczas jedzenia uczniowie zapoznali się z 12 zasadami zdrowego odżywiania (wg Instytutu Matki i Dziecka) i nową piramidą żywienia dla dzieci.

                        Wszyscy wierzymy, że udział w tego typu akcjach przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości spożywania śniadania przez dzieci w domu i w szkole.

                        Przygotowane śniadanie zniknęło natychmiast, gdy tylko podczas przerwy do biesiadowania przyłączyli się uczniowie wszystkich pozostałych klas. Bardzo się cieszymy, że wszystkim smakowało. Smacznego!

                        Dziękujemy wszystkim naszym wspaniałym rodzicom, którzy tak aktywnie przyłączyli się do tej akcji. Dziękujemy!

          • Kiermasz taniej książki

          •  

            "Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,

            uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach." 

            Marek Tulliusz Cyceron

             

            Bibliotekarz serdecznie zaprasza uczniów, rodziców i nauczycieli na kiermasz tanich książek w dniach 13 – 22 listopada. W ofercie znajdują się wyjątkowe książki w bardzo atrakcyjnych cenach promocyjnych. Można kupić książki metodyczne, kulinarne, lektury, książeczki dla dzieci oraz kolorowanki.

            Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystawę na korytarzu obok świetlicy lub do biblioteki szkolnej.

            Dołącz do akcji: Książka na prezent.

          • Jesteśmy Polką i Polakiem

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada, to jedno z najważniejszych świąt państwowych. W tym roku mija 101 lat odkąd Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość.

            W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia, dnia 8 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej w Ostrowie odbyła się uroczysta akademia. Patriotyczny charakter tego dnia podkreślały barwy narodowe.

            Na tle biało-czerwonej scenografii uczeń klasy piątej recytował słowa Czesława Janczarskiego: Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel serce czyste…

            W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klas: czwartej i piątej, którzy zgromadzonej społeczności szkolnej zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny. Recytatorzy podkreślili, że to dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy, którzy wywalczyli wolność dla naszej ojczyzny możemy dziś uczyć się w polskiej szkole.

            W tegorocznej akademii dominowały pieśni patriotyczne i legionowe, do śpiewania których dołączyli zgromadzeni w sali rodzice, nauczyciele i uczniowie.

            Na zakończenie akademii przedstawiciele Samorządu Szkolnego odczytali życzenia dla Polski, które napisali uczniowie z poszczególnych klas.

            Pierwszoklasiści sami odczytali swoje samodzielnie ułożone życzenia. Oto one:

            Kochana Polsko, z  okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości my uczniowie klasy 1. życzymy Tobie i sobie:

            • żeby był zawsze pokój,
            • czystego powietrza, rzek i lasów,
            • ludzi miłych, dobrych i szczęśliwych,
            • kochających się rodzin, dbających o swój dom,
            • żeby zwierzęta czuły się z nami bezpiecznie,
            • żeby nikt nigdy nie płakał i nie dokuczał nikomu,
            • żeby nie było brzydkich słów, krzyków i agresji,
            • żeby wszyscy sobie pomagali i nikt z nikogo się nie śmiał…

            Wszystkiego najlepszego kochana Polsko, spełnienia marzeń Polacy!

              

            W dalszej części patriotycznych obchodów Pani Dyrektor podziękowała: uczniom oraz nauczycielom za przygotowanie patriotycznego przedstawienia. Podkreśliła, jak ten niezwykle uroczysty dzień jest bliski sercu każdego Polaka i że powinniśmy pamiętać o naszych przodkach oraz poznawać historię. Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich do wzięcia udziału w uroczystościach zorganizowanych w Proszowicach w dniu 11 listopada.

            Nasza szkoła przyłączyła się do akcji Szkoła do hymnu i o symbolicznej godzinie 11.11. uczniowie i nauczyciele odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

            Uroczystość uświetniła wystawa Droga ku Niepodległości Rzeczypospolitej, którą mogliśmy obejrzeć w szkolnym holu. Organizatorami wystawy byli: Szkoła Podstawowa i Biblioteka Publiczna w Ostrowie.

            11 listopada - to święto sprawia, że wspominamy bohaterstwo naszych przodków i świętujemy niepodległość. Dzień ten jest dla wielu lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.

            J. K.

          • Ogłoszenie

          • Przewodnicząca Rady Rodziców zaprasza na zebranie Trójek Klasowych oraz zainteresowanych rodziców, które odbędzie się 14.11.2019 r. (czwartek) o godz. 8:00 w sali świetlicy szkolnej.

          • Pamiętamy o tych, którzy odeszli…

          • Początek listopada przynosi chwile zadumy i refleksji nad przemijaniem. W tych dniach wspominamy tych, co odeszli.

            25 października 2019 r. uczniowie klasy pierwszej wspólnie z katechetą w imieniu całej szkolnej społeczności zapalili symboliczny znicz przy tablicy upamiętniającej patronów Szkoły Podstawowej w Ostrowie. Tlący się na wietrze płomień świecy to symbol naszej wiary w ich życie wieczne. Minutą ciszy pierwszoklasiści uczcili pamięć o zmarłych, oddając im część.

          • Warsztaty „My też tworzymy atmosferę”.

          • 29 października 2019 roku uczniowie klasy II naszej szkoły wzięli udział w kolejnych warsztatach  „My też tworzymy atmosferę”, organizowanych w   ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, Małopolskę i Gminę Proszowice. W pierwszej części warsztatów wysłuchaliśmy prelekcji dotyczącej atmosfery i jej ogromnego zanieczyszczenia oraz wpływu smogu na nasze zdrowie i środowisko. W drugiej części uczestniczyliśmy w doświadczeniu, ukazującym zanieczyszczenie powietrza. Prowadząca przypomniała nam także jak prawidłowo segregować śmieci. Wszyscy uczestnicy na koniec otrzymali ekologiczne woreczki, a klasa II kolejną już zieloną roślinę.

          • Wycieczka do Ojcowa

          • Piątek 25 października 2019 r. spędziliśmy wśród urokliwych krajobrazów na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.  Uczniowie klas 4 - 8 wraz z nauczycielami podziwiali złotą polską jesień podczas wycieczki Doliną Prądnika. Pogoda dopisała, niektórzy twierdzą, że to ostatnie dni tak ciepłe i słoneczne.

            W czasie wyjazdu zobaczyliśmy dwa zamki: ruiny zamku Kazimierza Wielkiego oraz zamek w Pieskowej Skale. Zamek w Pieskowej Skale należy do grupy zabytków polskiego odrodzenia i jest atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd.  Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy pani przewodnik, która opowiedziała nam gotycką legendę, wyjaśniającą nazwę Pieskowa Skała. Opowieść związana jest z tragicznym losem córki możnowładcy z rodu Toporczyków, Dorotki, która zakochała się w służącym, za co uwięziono ją w zamkowej wieży, skazując na śmierć głodową. Ponoć jej ukochany pies wdrapywał się na skałę, przynosząc resztki jedzenia. I stąd nazwa Pieskowa Skała. Miejsce, na którym znajdowało się legendarne więzienie, nazywa się dziś Skałą Dorotki.

            Jesień w górach to idealna pora na wycieczki. Z przyjemnością pokonaliśmy szlak wiodący od okazałej Bramy Krakowskiej do Groty Łokietka. Z jaskinią wiąże się legenda o Władysławie Łokietku, który schronił się w niej przed wojskami króla czeskiego. Życie uratowała mu pajęcza sieć, zasłaniająca wejście do jaskini.

            Na całej trasie podziwialiśmy przepiękne widoki, drzewa mieniące się kolorami złota i czerwieni, a pod nogami szeleściły nam brązowe liście. Jesień w tym rejonie należy do najbardziej urokliwych pór roku.

            Kolejną atrakcją podczas wycieczki była wysoka skała zwana Maczugą Herkulesa. Najsłynniejsza legenda to oczywiście ta związana z Mistrzem Twardowskim, który kazał diabłu przewrócić ją do góry nogami.    

            W dobrych humorach i przy ostatnich promykach zachodzącego słońca wróciliśmy do Ostrowa.

            J. K.

          • Nietypowa lekcja archeologii

          • eksploracja grobowca

            18 października 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowie wraz z nauczycielami wzięli udział w nietypowej lekcji historii. W ostrowskim lesie byliśmy świadkami wydobycia z kurhanu szkieletu wojownika, który liczy 5 tysięcy lat.

            To historyczne odkrycie miało miejsce podczas drugiego sezonu prac archeologicznych na tym terenie.  Dr hab. Jerzy Libera z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Instytutu Archeologii z Lublina w niezwykle interesujący sposób opowiedział nam o znalezisku. W tym czasie studenci trzeciego roku archeologii pod czujnym okiem dr. Pawła Jarosza z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie wydobywali kości z grobowca.

                        Ostrowski las odkrył przed archeologami swoje tajemnice dzięki badaniom z wykorzystaniem mapy LIDAR. Technologia LIDAR (Light Detection and Ranging) polega na lotniczym skanowaniu terenu krótkimi impulsami lasera, którego promień przenika praktycznie przez wszystkie naturalne przeszkody znajdujące się na powierzchni ziemi. W ten sposób powstaje obraz terenu, z którego zostały jakby zdjęte wszystkie drzewa, krzewy, trawy, mech czy liście. Mapa lasu przedstawiona w trybie LIDAR pokazuje obraz trójwymiarowy, na którym doskonale widoczne są wszelkie wzniesienia i zagłębienia terenu z dokładnością do około 15-30 centymetrów. Widać, więc nawet to, co na żywo w lesie jest trudne do zobaczenia gołym okiem. Analizując obraz na ekranie komputera można zauważyć dokładny przebieg np. dawnych budowli, wojennych okopów, ziemianek, bunkrów i oczywiście kurhanów.

                        Z fascynującego wykładu archeologa mogliśmy się dowiedzieć, że na terenie Ostrowa żyła stosunkowo rozwinięta społeczność, badania wskazują na dosyć dużą grupę. Eksplorowany grób należał do elity, tak bowiem chowano ważne osobistości w grobowcach po dwie lub trzy osoby. Odnaleziony szkielet znajdował się w pozycji wyprostowanej z twarzą zwróconą na południe. Mężczyzna ten był wojownikiem, o czym świadczą znalezione przedmioty. W znakomitym stanie zachowały się dwie duże gliniane amfory oraz małe naczynie kształtem przypominające makówkę. Znaleziono m. in.: kamienny toporek, siekierkę z krzemienia, igłę z kości zwierzęcej oraz krzemienne groty strzał. Znalezisko zaliczyć należy do kultury pucharów lejkowatych z neolitu, datowane jest na ok. 3200 - 3100 p.n.e. Charakterystyczne dla tej kultury były pochówki szkieletowe i rozmaite grobowce megalityczne.

                        W pobliżu znajdowały się jeszcze dwa inne grobowce. Jeden z czasów wczesnego średniowiecza, datowany na ok. 1000 rok. Drugi natomiast z czasów kultury ceramiki sznurkowej, ok. 2500 – 2400  p.n.e.

                        Cenne okazy znalezione na terenie Ostrowa zostaną przewiezione do Instytutu Archeologii w Krakowie, a po dokładnym przebadaniu i opisaniu będzie je można zobaczyć w muzeum.

                        Mimo że przyszło nam żyć w XXI wieku i niektórzy ludzie sądzą, że zawód archeologa jest nudny, bo przecież już wszystko zostało odkryte, to jednak dzisiaj można stwierdzić, że ziemia nie odkryła jeszcze wszystkich swoich tajemnic.

            Dziękujemy archeologom, że mogliśmy być świadkami tego historycznego wydarzenia oraz dotknąć kamiennych narzędzi, wykonanych 5 tysięcy lat temu.

            J. K.

          • .

          •            Można wierzyć, albo nie ale znajomość tabliczki mnożenia to umiejętność bardzo potrzebna oraz często wykorzystywana w życiu codziennym. Dlatego też kolejny raz uczniowie naszej szkoły  wzięli udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

                        ŚDTM jest bezpłatną akcją edukacyjną odbywającą się co rok w ostatni piątek września, a uczestniczące w niej szkoły pochodzą z różnych stron świata. Akcja propaguje zabawowe formy uczenia się matematyki oraz w ciekawy sposób zachęca do przypominania sobie tabliczki mnożenia. Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka. Przez wiele lat pod jego patronatem organizowane były Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia. Od 2011 roku przeprowadzany jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki. Autor kart Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”, „Dodawanie i odejmowanie” oraz „Gry logiczne (3 kolory)” (które opracował z córką Justyną Grabowską-Dybek).

                        Wychowankowie klasy IV tego dnia zostali poddani krótkiemu egzaminowi, który sprawdził ich tabliczkową wiedzę. Wszyscy uczestnicy z egzaminem poradzili sobie świetnie otrzymując tym samym tytuły Ekspertów Tabliczki Mnożenia potwierdzone Certyfikatami wręczonymi każdemu przez panią dyrektor Annę Kotyzę. Dzień zakończyły gry i zabawy z wykorzystaniem tabliczki mnożenia.