• Wirtualne jasełka

          • Jak co roku, tak i teraz w naszej szkole przygotowano piękną inscenizację z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

            Historia Bożego Narodzenia tym razem opowiedziana została w wyjątkowy sposób – wirtualnie. Uczniowie klasy drugiej pod kierunkiem wychowawczyni, Pani Marzeny Nowakowskiej  za pomocą platformy edukacyjnej świetnie wcielili się w swoje role. Program jasełek przedstawiał w sposób oryginalny i bardzo wymowny objawienie Daru Bożego Narodzenia. Starannie przygotowane stroje Świętej Rodziny, króla, pastuszków, aniołów i innych postaci występujących w programie przyciągają uwagę oglądających.

            Nie zabrakło też wspólnego kolędowania i łamania się opłatkiem.

            Każdy z nas otrzyma Dar Bożego Narodzenia, a Święta będą najpiękniejszymi dniami w naszym życiu.

             

            „Niech w tę świętą noc Bożego Narodzenia

            Do każdego z nas przyjdzie Chrystus.

            Niech swoją mocą wspiera nasze wysiłki,

            Niech wniesie w nasze życie miłość i radość,

            Niech da nam światło, abyśmy szli właściwą drogą.”

          • Kartki świąteczne

          • Uczniowie z klas: drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej w Ostrowie własnoręcznie przygotowali piękne kartki świąteczne. Serce i magia świąt włożone w ich wykonanie sprawiają, że te kartki są jedyne i niepowtarzalne.

            Za pośrednictwem naszej strony przekazujemy naszym Czytelnikom życzenia od uczniów.

            Tradycja wysyłania sobie życzeń świątecznych jest zakorzeniona w naszej kulturze od dawna.

            Początki wysyłania kartek sięgają dalekiego Egiptu, gdzie ludzie pisali życzenia świąteczne na papirusie lub w Chinach , gdzie wysyłano życzenia na czerwonym tle przypominającym obchody Nowego Roku. W Europie w XV wieku zaczęto produkować kartki ręcznie, nie tylko na Boże Narodzenie, ale także z okazji Walentynek.

            Pierwszą oficjalną kartkę wysłano z Anglii. Wiąże się z tym ciekawa historia. Henry Cole był biznesmenem, który robił swoje kartki dla społeczności. Każdego roku, wysyłał życzenia świąteczne, które pisał ręcznie. Życzył im Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

             Po kilku latach znudziły mu się kartki pisane i chciał je ulepszyć. W roku 1843 poprosił malarza Johna Callcotta Hersleya, aby ten mu namalował obrazek, na którym była szczęśliwa rodzina, siedząca przy wigilijnym stole i był dopisany tekst: „Wesołych Świąt i szczęśliwego nowego roku”.

            W Polsce pierwsze kartki świąteczne pojawiły się dopiero pod koniec XIX wieku i przetrwały do dnia dzisiejszego. Ogłoszony w 1900 roku konkurs na nazwę osobliwej wówczas przesyłki wygrał Henryk Sienkiewicz i to właśnie autorowi Trylogii zawdzięczamy do dziś używane słowo „pocztówka”.

            Dziś oferta oraz produkcja kartek jest bardzo szeroka. Kartki wysyła się do znajomych, rodziny, swoich bliskich, ale także współpracowników i firm. Wyrażamy tym szacunek i pamięć oraz czcimy tradycję Bożego Narodzenia.

            Najbliższe sercu są jednak te własnoręcznie zrobione.

          • Zimowa przerwa świąteczna

          • Zimowa przerwa świąteczna od dnia 23 grudnia 2020 r. do 3 stycznia 2021 r.

            Ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r.

          • Święta Bożego Narodzenia wkrótce

          • Wkrótce będziemy obchodzić Święta Bożego Narodzenia, jednak inaczej niż w poprzednich latach. Pandemia ma wpływ na nasze plany i będziemy musieli dostosować celebrowanie naszego świętowania stosownie do okoliczności.

            Tym razem Święta będą mieć inny, wyjątkowy charakter.

            Boże Narodzenie 2020 nie będzie takie samo, do jakiego wielu z nas przywykło w ciągu swojego życia. Niech tegoroczne Boże Narodzenie będzie okazją do rozważenia na nowo jak niezwykłe było pierwsze Boże Narodzenie, kiedy to sam Bóg zbliżył się do nas – stając się człowiekiem.

            Nie możemy też zapominać o naszych bliźnich. Wokół nas jest wiele osób starszych, chorych, samotnych, potrzebujących. Szczególnie w tym okresie czekają na nasze wsparcie i zwykłe gesty życzliwości.

            Niech w tym świątecznym czasie nikt nie będzie samotny i smutny.

          • Wymagania na egzaminach ósmoklasisty

          • Wymagania egzaminacyjne

            W 2021 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.  

             Egzamin ósmoklasisty w 2021 r.

            Język polski

            • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
            • Czas trwania: 120 minut.
            • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym:

                      część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich,                       interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok.                   20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych),

                       część 2: wypracowanie – 20 pkt.

            • Temat wypracowania do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
            • W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.

            Matematyka

            • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).
            • Czas trwania: 100 minut.
            • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
            • Liczba zadań otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).

            Język obcy nowożytny

            • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
            • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2.
            • Czas trwania: 90 minut.
            • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.
            • Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.

            Szczegółowe  wymagania egzaminacyjne na egzamin ósmoklasisty obowiązujące w 2021 r.:

          • Konkurs "Pocztówka do Św. Mikołaja" rozstrzygnięty

          • Konkurs plastyczny "Pocztówka do Św. Mikołaja" zorganizowany został przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach. 

            III miejsce zajął uczeń z naszej szkoły: 

            Damian Szymczyk

            Opiekunem była Pani Jolanta Szczesiul.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

          • Zapraszamy do udziału w akcji "Razem na Święta"

          • Pomagajmy! 

            "Razem na Święta” to akcja MEN, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym.

            Chcemy, aby działania zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Zależy nam jednocześnie na budowaniu wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. 

            Ze względu na stan epidemii działania realizowane w ramach akcji „Razem na Święta” powinny mieć bezpieczny i odpowiedzialny charakter. Ważne jest zachowanie dystansu społecznego oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.  

            Przykłady działań w ramach akcji „Razem na Święta”

            Uczniom i nauczycielom proponujemy następujące działania: 

            • wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi i przekazanie ich sąsiadom (np. wrzucenie do skrzynek pocztowych),

            • samodzielne przygotowanie słodkich upominków (np. pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów albo osób potrzebujących z najbliżej okolicy,

            • przygotowanie ozdób świątecznych dla osób z rodziny, najbliżej okolicy, przyjaciół, 

            • zaoferowanie pomocy osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach,

            • zorganizowanie zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt,

            • przygotowanie kartek dla kombatantów i Rodaków na Kresach,

            • wsparcie organizacji oferujących pomoc Polakom i Polonii za granicą. 

            Są to jedynie przykłady inicjatyw, które w okresie przedświątecznym mogą podejmować szkolne kluby i koła wolontariatu. Chętnie poznamy inne działania realizowane przez uczniów i nauczycieli. 

            Zapraszamy do udziału! 

            Ministerstwo Edukacji Narodowej

          • Podziękowanie za udział w akcji czytelniczej

          • HYBRYDOWE CZYTANIE NA PRZERWIE

            HYBRYDOWE CZYTANIE NA PRZERWIE

            – podsumowanie I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie”.

            W październiku 2020 r. odbyło się wielkie międzynarodowe święto czytelnicze, w którym wzięli udział uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły.

            „Realizacja tegorocznej I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” przypadła na czas pandemii. Ten trudny czas różnych obostrzeń miał wpływ na wszystkie dziedziny życia człowieka, jak również na edukację. Jednak mimo różnych przeciwności w wielu placówkach oświatowych w Polsce i za granicą udało się przeprowadzić akcję.”

            Podsumowanie akcji:

            Do tegorocznej I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” zgłosiło się 1177 instytucji, zaś w akcji wzięło udział łącznie 874 placówek oświatowych, w tym 17 ze świata z 14 wcześniej wymienionych krajów.

            „Akcja zakładała pobicie zeszłorocznego rekordu w liczbie osób czytających na przerwie tj. 158  809. Zeszłoroczny rekord, który odbył się w warunkach normalnych nie został pobity,  ale mamy nowy rekord w liczbie osób czytających  na przerwie w czasie pandemii i wyniósł 149 851 osób! Wszystkim uczestnikom, koordynatorom i innym zaangażowanym osobom bardzo dziękujemy!  Dla wszystkich placówek oświatowych biorących udział w akcji przygotowaliśmy dyplomy, zaś dla koordynatorów podziękowania.”

            Akcja  realizowana  była  w  ramach  Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

          • Gdzie jest Mikołaj?

          • Idzie, idzie święty...

            Wizyta św. Mikołaja to jedna z najbardziej oczekiwanych przez dzieci chwil w roku.
            W minionym tygodniu ten niecodzienny gość ze względu na trudny czas pandemii nie mógł osobiście odwiedzić dzieci z naszego przedszkola.

            Jednak nie zapomniał o prezentach!!!

            Nasi milusińscy śpiewali, tańczyli, aby je otrzymać.

            Mamy nadzieję, że przez kolejny rok dzieci będą równie grzeczne i będzie mógł nas odwiedzić w przyszłym roku.

            Czekamy z niecierpliwością!

             

            Usiądź z nami Mikołaju,

            Pewnie się zmęczyłeś.

            Żeby nas odwiedzić dzisiaj,

            Szmat drogi przebyłeś.

            Na twój przyjazd przedszkolaki

            Od dawna czekały

            I dla ciebie upominki

            Też przygotowały.

            Teraz my ci zaśpiewamy

            I wierszyk powiemy,

            Jesteś naszym przyjacielem,

            Wszyscy o tym wiemy.

            Na krzesełku w ciepłej sali

            Zakolęduj z nami

            Bardzo wszyscy się cieszymy,

            Nie jesteśmy sami.

          • Andrzejki

          • 30 listopada 2020 roku w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Najmłodsi przyszli tego dnia przebrani za różne postacie. Na początku dzięki obecności tajemniczej wróżki poznali swoją przyszłość. Następnie bawili się wspólnie przy muzyce. Ten dzień wszystkim bardzo się podobał.