• 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Proszowicach

          • Delegacja naszej szkoły uczestniczyła 11.11.2018 r. w uroczystych obchodach 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległosci, które odbyły się w Proszowicach. 

            https://dziennikpolski24.pl/proszowice-swietowaly-stulecie-odzyskania-niepodleglosci-cz-1/ar/13657808

            https://dziennikpolski24.pl/w-proszowicach-swietowano-setna-rocznice-odzyskania-niepodleglosci-cz-2-zdjecia/ar/13657922

            Zdjęcia ze strony https://dziennikpolski24.pl.

          • Radosne świętowanie.

          •                9 listopada społeczność naszej szkoły podjęła wysiłek zorganizowania wspólnego świętowania setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Niepowtarzalne spotkanie rozpoczęliśmy mszą świętą w Kościele filialnym, której celebransem był zaproszony ksiądz  Jan Majka. Dzięki wzniosłym i jednocześnie jak bardzo prawdziwym słowom kapłana intencja mszalna jeszcze bardziej rozpromieniła  serca. Bardzo ważnym elementem uroczystości było złożenie wiązanki kwiatów przez panią dyrektor, przedstawicieli rady rodziców, samorządu uczniowskiego, oraz przez panią wiceburmistrz  Iwonę Latowską, która swoją obecnością zaszczyciła naszą szkołę. Również nie bez odzewu pozostało zaproszenie skierowane w kierunku pani Haliny Rokity - st. kustosza Biblioteki Publicznej w Ostrowie oraz sołtysa wsi Ostrów pana Stanisława Wawro.  Podczas tego dnia nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania hymnu państwowego w ramach akcji „Niepodległa Do Hymnu". Nasi uczniowie w tym dniu odegrali podwójną rolę:  widzów oraz uczestników patriotycznej akademii, biorąc udział w przedstawieniu oraz chwilach wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Po części artystycznej głos zabrała pani wiceburmistrz wręczając jednocześnie pierwszoklasistom patriotyczne zeszyty, będące elementem akcji „Mój pierwszy zeszyt” zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Miłym akcentem piątkowego spotkania były słodkości przygotowane przez rodziców naszych uczniów.

                            Ważne jest by pamiętać, a pamięć o bohaterach walczących o wolność dla przyszłych pokoleń jest wartością niezbywalną. My pamiętamy!

          • .

          • 8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, dlatego właśnie wtedy obchodzimy w Polsce Dzień Śniadanie Daje Moc.  W naszej szkole uczniowie klas I - III, rodzice i nauczyciele wzięli udział w obchodach tego dnia. Należy pamiętać, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Niestety, nie wszyscy uczniowie jedzą pierwsze śniadanie, często tłumacząc się brakiem czasu, czy apetytu. Dlatego dzień ten jest i po to, aby propagować wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe i  podkreślać rolę śniadania w życiu dziecka. To takie "paliwo" na resztę dnia.  W naszej szkole rodzice uczniów klas I - III (nasze kochane mamusie) bardzo aktywnie włączyli się w przygotowania do tego dnia. Dzięki nim powstały: kolorowe i zdrowe kanapki, szaszłyki owocowe, koreczki owocowo- serowe, przekąski warzywne, naleśniki z różnym nadzieniem, rogaliki oraz jajka "myszki" :). Wspólne śniadanie rozpoczęło się oczywiście od umycia rąk i od przypomnienia idei Dnia Śniadanie Daje Moc. Do wspólnego śniadania zasiedli uczniowie. rodzice, nauczyciele i pani dyrektor. Wszystkim wszystko bardzo smakowało o czym mogły świadczyć puste talerzyki. Na zakończenie uczniowie obiecali, że już zawsze będą jadać śniadania zanim wyjdą do szkoły. Wierzymy, że dotrzymają obietnicy :) Mocno trzymamy za to kciuki.

          • Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej - Remembrance Day

          • Autor zdjęć p.Grzegorz Markowicz.

            Delegacja naszej szkoły: p. dyrektor Anna Kotyza, p. Agnieszka Kozieł oraz poczet sztandarowy w składzie: Zuzanna Gronba, Emilia Kotyza i Konrad Kura wzięła udział w obchodach Dnia Pamięci (Remembrance Day) poległych żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej. Małopolskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów odbyły się 6 listopada o godz. 10.40 przy Kwaterze Żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
            W uroczystościach uczestniczył Brytyjski Attache Obrony w Polsce Pułkownik (Group Captain) Dominic Morgan, zastępca Attache Sił Zbrojnych Kanady w Polsce, major Michael Bernardo oraz brytyjski Konsul Honorowy w Krakowie p. Kazimierz Karasiński. Była też obecna delegacja Wojska Polskiego , delegacja pilotów z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków – Balice, żołnierze z jednostek Garnizonu Kraków, a także przedstawiciele Związków Kombatanckich, harcerze i młodzież ze szkół nosząca imię bohaterów RAF. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i KKSL w Krakowie. Urząd Wojewódzki reprezentował I Wicewojewoda    p. Józef Gawron. Obecny był również prof. weteran spod Monte Cassino 93 letni ppłk Wojciech Narębski, odznaczony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

            Po okolicznościowych przemówieniach i odczytaniu modlitw, delegacja naszej szkoły złożyła wiązankę pod pomnikiem oraz zapaliła znicze na grobach lotników, którzy zginęli w Ostrowie 17 sierpnia 1944r.

            W wojskowej części Cmentarza Rakowickiego, znajduje się grobowiec rodziny Wojtyłów i Kaczorowskich. Spoczywają tam m.in. matka Św. Jana Pawła II, Emilia z Kaczorowskich Wojtyłowa , ojciec Karol Wojtyła senior oraz brat papieża Edmund Wojtyła . Groby te Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedzał podczas każdego pobytu w Krakowie. My również zatrzymaliśmy się, aby pomodlić się i zapalić znicz.

            Po zakończeniu ceremonii na Cmentarzu Rakowickim, uczestnicy udali się do Muzeum Lotnictwa Polskiego na wspólne spotkanie.

            Poniższe zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.sekowa.info/index.php?go=12&id2=1064 

          • Zaproszenie

          • Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie serdecznie zaprasza członków trójek klasowych oraz zainteresowanych rodziców na zebranie, które odbędzie się 14 listopada 2018 r. o godz. 17:00 w budynku szkoły.

            Liczę na Państwa obecność.

          • Pamiętamy.

          • W przeddzień święta Wszystkich Świętych przedstawiciele samorządu uczniowskiego zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą Lotników Alianckich 205 Grupy Bombowej 31 Dyw. będących patronami naszej szkoły. W obecnym czasie te kilka małych „kolorowych lampek” wskaże drogę zadumy nad tymi, którzy walczyli o wolną Polskę. Tlące się światełko nie pozwoli zapomnieć o tych którzy odeszli.

          • Kiermasz Taniej Książki – Tuliszków

          •        W dniach od 18 października 2018 roku do 25 października 2018 roku odbył się w naszej Szkole Kiermasz Książek zorganizowany przez Bibliotekę Szkolną przy współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki z Tuliszkowa.

             

                  Kiermasz ten cieszył się dużą popularnością wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Każdy mógł znaleźć odpowiednią lekturę dla siebie lub swoich bliskich. Tym bardziej, że ceny nie były wygórowane, a szata graficzna książek zachęcała do zakupu. Tematyka była bardzo zróżnicowana – od bajeczek i baśni do czytania i kolorowania, po książki popularno-naukowe, słowniki, atlasy i beletrystykę.

          • Spotkanie z przedstawicielami policji.

          • W środę społeczność naszej szkoły spotkała się na sali gimnastycznej z zaproszonym  przedstawicielem policji. Funkcjonariuszka przedstawiła wszystkim zgromadzonym problematykę dotyczącą narkotyków i dopalaczy. Obrazowości spotkania dodała wyświetlona prezentacja. Oprócz poruszonej kwestii  każdy z uczestników mógł się dowiedzieć np. kim jest osoba nieletnia, jaka jest różnica pomiędzy przestępstwem a wykroczeniem, jakie czyny karalne popełniane są najczęściej przez nieletnich oraz w jakich sytuacjach wszczyna się przeciwko młodym ludziom postępowanie o demoralizację. Spotkanie zakończyło się kilkoma pytaniami odnośnie przepisów związanych z  prowadzeniem skuterów przez osoby nieuprawnione. Zebranie wywołało duże zainteresowanie wśród uczniów naszej szkoły, którzy chętnie zadawali pytania.

          • Na Widowisku Dumy i Radości

          •        Delegacja uczniów naszej szkoły  pod opieką pani dyrektor Anny Kotyzy oraz pani Agnieszki Kozieł w dniu 19 października wzięła udział w wydarzeniu patriotycznym o nazwie Duma i Radość zorganizowanym przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie. Uczniowie: Marcin Ostrowski, Konrad Kura, Zuzia Gronba i Gabrysia Wąsowicz zaprezentowali repliki strojów z okresu Księstwa Warszawskiego istniejącego w okresie władzy Napoleona, natomiast Ania Świątek, Łukasz Rokita, Mateusz Stefański, Wiktoria Jamróz i Kasia Żabińska wystąpili  w tematycznych koszulkach i przedstawili zdjęcia lotników alianckich, którzy w czasie II wojny światowej polegli na polach ostrowskich niosąc pomoc okupowanej Warszawie.

                 Uczestnicząc  w uroczystej mszy świętej odprawionej przez metropolitę krakowskiego, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego na Wzgórzu Wawelskim czuliśmy wyjątkowość tej chwili , a maszerując barwnym  korowodem wraz z delegacjami innych szkół województwa małopolskiego do Parku Jordana odczuwaliśmy prawdziwą radość  i wielką dumę z naszej historii, tradycji, religii i wielkich postaci zasłużonych dla naszej Ojczyzny. Po części oficjalnej na  przygotowanych przez organizatorów stanowiskach czekało  na nas wiele niespodzianek . Spacerując mieliśmy okazję porozmawiać z żołnierzami, harcerzami i strażakami, a także skosztować tradycyjnej wojskowej grochówki.

            Galeria zdjęć z uroczystości dostepna na stronie: https://kuratorium.krakow.pl/widowisko-dumy-i-radosci/#prettyPhoto.

             

          • Harmonogram Widowiska Dumy i Radości: – 19 października 2018 r.

          • 1. 9:00 – msza na Wawelu koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego,

            2. 10:30 – wymarsz (droga do Zamku, ul. Grodzka, Rynek Główny, Szewska, Podwale Józefa Piłsudskiego, al. 3 maja, brama główna Parku Jordana (od str. al. 3 maja). W przemarszu będą uczestniczyć m.in.: orkiestry mundurowe i grupy rekonstrukcyjne.

            3. 12:00 – rozpoczęcie uroczystości w Parku im. Henryka Jordana w Krakowie:

            • Uroczyste odebranie przemarszu Widowiska Dumy i Radości przez Organizatorów,
            • Okolicznościowe przemówienia,
            • Program artystyczny,
            • Poczęstunek dla wszystkich uczestników,

             4. 16:00 – planowane zakończenie.

            Wyjazd spod budynku Szkoły Podstawowej w Ostrowie w piątek o godz. 7:00

          • „100 KM NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI ”

          • 16 października 2018 roku w Zespole Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach odbyła się impreza sportowa - Bieg Sztafetowy „100 km na 100-lecie Niepodległości".

            W tym wydarzeniu uczestniczyły 22 sztafety ze szkół powiatu proszowickiego. Naszą szkołę reprezentowali : Jakub Wąsowicz, Adam Sekunda, Bartosz Gazda , Jakub Grabski , Jakub Kaczmarczyk.

          • Ślubowanie klasy I

          • 15 października b.r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej.

            Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, nauczycieli, przewodniczącej Rady Rodziców, rodziców i uczniów starszych klas zaprezentowali ciekawy program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące naszej ojczyzny, szkolnej nauki oraz zasad zachowania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że egzamin pięknie zdali i mogą zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły. Następnie pani dyrektor Anna Kotyza dokonała aktu pasowania na uczniów szkoły. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyła wychowawczyni p. Grażyna Jachna i upominki od rodziców - pluszowe sowy. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.

             

            Kochane Pierwszaki życzymy Wam sukcesów w nauce.

            Powodzenia !

          • Uroczystość odsłonięcia Pomnika Lotników Liberatora B24J Ew 250 L – Kocina, 14 października 2018

          • Delegacja naszej szkoły w składzie: pani dyrektor Anna Kotyza,  pani Agnieszka Kozieł, pan Andrzej Olender,  poczet sztandarowy (Emilia Kotyza, Zuzanna Gronba i Konrad Kura) oraz uczniowie: Wiktoria Jamróz, Katarzyna Żabińska i Łukasz Rokita w dniu 14 października wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci lotników alianckich, które odbyły się w Kocinie koło Opatowca. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się w samo południe mszą świętą  w kościele parafialnym pod wezwaniem świętej Barbary w Kocinie. W nabożeństwie wzięli udział także rodziny lotników, którzy zginęli w katastrofie w 1944 roku.
            Liberator EW-250L rozbił się na polach między Kociną i Krzczonowem, po starciu z niemieckimi myśliwcami. Zginęli lotnicy 34. Dywizjonu Drugiego Skrzydła Południowoafrykańskich Sił Powietrznych SAAF 205 Grupy Bombowej RAF. 
            Uroczystości w Kocinie były objęte Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.


            Czytaj więcej: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/chwala-aliantom-pomnik-poswiecony-poleglym-lotnikom-odslonieto-w-kocinie-zdjecia/ar/13574386

          • Wyjazd do Zakopanego

          • W czwartek 11.10. 2018 r. odbyła się wycieczka do Zakopanego dla uczniów klasy pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej oraz piątej, którzy uczestniczą w projekcie „Autostrada Kluczowych Kompetencji”. 

            Naszą wizytę w górach rozpoczęliśmy od rodzinnej miejscowości Kamila Stocha – Ząb, przez którą przebiega słynny Szlak Papieski . Wędrując pieszo udaliśmy się szlakiem na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy panoramę miasta i wysłuchaliśmy legend o Tatrach, które opowiedziała nam niezwykle ciekawie pani przewodnik . 
            Po zjeździe z Gubałówki kolejką linowo-terenową, na Krupówkach mieliśmy okazję zakupić drobne pamiątki .
            Następnie przejechaliśmy autokarem pod skocznie narciarskie oraz zwiedziliśmy  Kaplicę na Jaszczurówce zbudowaną w stylu  zakopiańskim w1904 r. , która stoi na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

            Ostatnim punktem naszej wycieczki w górach była wizyta  w Mc Donaldzie, skąd wyruszyliśmy w drogę powrotną.
            Dzięki wspaniałej, słonecznej pogodzie mogliśmy podziwiać  uroki Tatr, Zakopanego, poznać tradycje i styl regionu zakopiańskiego oraz aktywnie spędzić czas wędrując pieszo tatrzańskim szlakiem.

          • Harmonogram wycieczki do Zakopanego.

          • Projekt Autostrada Kluczowych Kompetencji.

            1. Wyjazd o godz. 700 dnia 11.10.2018 r. - z parkingu przed szkołą.
            2. Przejazd do Zakopanego - spotkanie z przewodnikiem.
            3. Przejazd do Ząb.
            4. Przejście szlakiem turystycznym z Ząb do Zakopanego i wyjście na Gubałówkę.
            5. Zjazd z Gubałówki kolejką linową.
            6. Przerwa na obiad.
            7. Multimedialne Centrum Edukacyjne TPN.
            8. Powrót ok godz. 1800.