• Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • 25 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jest to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli. Wybory poprzedziła kampania. Kandydaci przygotowali przemówienia, w których przedstawili  swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania dotyczące samorządności i praworządności wśród uczniowskiej społeczności.

            Głosowanie było tajne, każdy uczeń, nauczyciel oraz pracownik szkoły mógł oddać jeden głos na specjalnie wydrukowanych kartach.

            Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą ogłoszono wyniki.

            Nowo wybranym władzom gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz jej społeczności.

             Reprezentantami uczniów naszej szkoły zostali:

              Przewodnicząca – Gabriela Wąsowicz

              Zastępca – Jakub Ryńca

                                  Karolina Gazda

                                  Bartłomiej Makola

          • Zachęcamy do udziału w konkursie "Piłka w grze"

          • Zachęcamy rolników z gminy Proszowice do wzięcia udziału w konkursie “Piłka w grze” organizowanym przez Urząd Statystyczny w Krakowie. Rolnicy trzech gmin z województwa małopolskiego, którzy spiszą się najliczniej w formie samospisu internetowego do 16 października walczą o zestaw piłek dla szkół w zwycięskich gminach. 

            Regulamin konkursu „Piłka w grze”:

            1. Organizatorem Konkursu „Piłka w grze” (zwanego dalej Konkursem) jest Urząd Statystyczny
              w Krakowie (zwany dalej Organizatorem).
            2. Konkurs przeprowadzany jest na podstawie niniejszego dokumentu (zwanego dalej Regulaminem).
            3. Konkurs trwa od 14 września do 16 października 2020 r., a udział w nim jest bezpłatny.
            4. Konkurs adresowany jest dla gmin oraz zamieszkujących gminy rolników lub użytkowników gospodarstw rolnych zlokalizowanych w gminach w województwie małopolskim, którzy poprzez udział w samospisie mają możliwość zdobycia nagród dla szkół zlokalizowanych w tych gminach.
            5. Celem Konkursu jest promocja Powszechnego Spisu Rolnego 2020, zachęcenie rolników do aktywnego uczestnictwa w nim poprzez dokonanie samospisu na stronie spisrolny.gov.pl
            6. Nagrodami w konkursie są zestawy piłek do: piłki nożnej, siatkówki oraz koszykówki wraz siatkami. Nagrody są przekazane dla szkół zlokalizowanych na terenie trzech zwycięskich gmin, czyli takich,
              w których do 16 października br. zostanie osiągnięty najwyższy wskaźnik realizacji samospisu rolników.  
            7. Nagrody zostaną przekazane urzędom gmin w terminie uzgodnionym pomiędzy przedstawicielem urzędu gminy a Organizatorem, a następnie za pośrednictwem urzędów gmin dostarczone do szkół.
            8. We wszystkich sprawach związanych z Konkursem można kontaktować się z Organizatorem, za pośrednictwem poczty elektronicznej: obr_krk@stat.gov.pl
            9. Informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej Urzędu Statystycznego
              w Krakowie: https://krakow.stat.gov.pl/powszechny-spis-rolny-psr-2020/konkursy/
            10. Organizator zastrzega sobie prawo przesunięcia, przedłużenia lub przerwania konkursu z ważnych przyczyn.
            11. We wszystkich sprawach dotyczących przebiegu konkursu, nieprzewidzianych niniejszym Regulaminem, jak i w zakresie interpretacji jego zapisów, głos rozstrzygający należy do Organizatora.
          • Spotkanie edukacyjno-profilaktyczne z policjantami

          • 21 września do naszej szkoły przybyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej w  Proszowicach. Uczniowie klas 5 – 8 wzięli udział w pogadance edukacyjno – profilaktycznej na temat bezpieczeństwa.

            W czasie spotkania zostały poruszone kwestie związane z bezpiecznym przemieszczaniem się na rowerach i skuterach. Uczniom przypomniano również zasady bezpiecznego zachowania w szkole. Ponadto spotkanie miało na celu podniesienie świadomości z zakresu odpowiedzialności i konsekwencji, jakie wynikają z niewłaściwego zachowania.

            Dziękujemy serdecznie funkcjonariuszom za wizytę w naszej szkole.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odwagi i zabawy

          •    Od kilku lat 15 września obchodzony jest International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.

              Autor wielu książek dla dzieci i młodzieży, Peter Reynolds napisał książkę „The Dot”. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Książeczka „The Dot” opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, a za razem o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie.

                W naszej szkole uczniowie klas I – IV bawili się kropką i w kropkę. Uczniowie z klasy pierwszej wzięli udział w lekcji w Bibliotece Publicznej w Ostrowie. Temat zajęć to: Historia Vasthi inspiracją do poznawania swoich mocnych twórczych stron. Celem zajęć było zachęcanie do podejmowania wyzwań i niezrażania się niepowodzeniami. Pozostali uczniowie wykonywali prace plastyczne, związane z kropkami.

          • Narodowe Czytanie „Balladyny”

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowie wzięli udział w akcji promującej czytelnictwo: Narodowe Czytanie 2020. Podczas tegorocznej odsłony Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

             „Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

             „Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji”– dodał w liście Prezydent.

            W piątek uczniowie klas 6 - 8  czytali swoim rówieśnikom wybrane fragmenty dramatu „Balladyna”. Z uwagi na sytuację pandemii w naszym kraju czytanie utworu odbywało się w małych grupach. Przedstawiciele z klasy ósmej przygotowali na tę okoliczność rekwizyty i stroje pasujące do poszczególnych bohaterów.

            Wydarzeniu towarzyszyła wystawa tematycznie związana z czytanym dramatem.

            Opis naszego wydarzenia Narodowego Czytania "Balladyny" został zamieszczony na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.