• Nauka od 1 lutego


          •  

             

            Od 1 lutego najmłodsze dzieci uczą się stacjonarnie, uczniowie pozostałych klas mają nadal naukę zdalną.

             

            Od poniedziałku, 1 lutego br. obowiązują dotychczasowe zasady funkcjonowania szkół i placówek. Zmienione zostały rozwiązania o organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły, wprowadzono możliwość organizowania tzw. próbnych egzaminów szkolnych na terenie szkoły.

            Uczniowie klas I–III szkół podstawowych oraz dzieci w wychowaniu przedszkolnym kontynuują naukę stacjonarną z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, określonych w wytycznych MEiN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

            Uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych do 14 lutego br. będą nadal uczyć się zdalnie.

            Szczegóły na stronie MEN: 

            https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/funkcjonowanie-szkol-od-1-lutego

          • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022

          • Terminy te nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych  na rok szkolny 2021/2022. Harmonogramy do tych szkół będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.

             

            Najważniejsze informacje

             

            • Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r., z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r.
            • Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r.
            • Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r.
            • Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r.
            • W terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
            • W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r.
            • Nieprzedłożenie do 24 września 2021 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.

            Więcej informacji znajduje się na stronie MEN: 

            https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/terminy-rekrutacji-do-szkol

          • Oferta Ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w Pałecznicy

          • Informujemy o działalności nowopowstałego Ośrodka środowiskowej opieki  psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w  Pałecznicy.

            W Ośrodku pracuje zespół profesjonalistów ochrony zdrowia psychicznego -  psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi.

            Stanowi on fragment tworzącej się sieci ośrodków - realizujących  środowiskowy model leczenia - w ramach reformy psychiatrii dzieci i  młodzieży.

            Wszystkie świadczenia realizowane są nieodpłatnie - w ramach kontraktu z NFZ, do Ośrodka można zgłosić się samemu.

            Do rozpoczęcia psychoterapii nie jest potrzebne skierowanie.

          • Pandemia nie zatrzyma WOŚP

          • Przygotowania do 29. finału w Szkole Podstawowej w Ostrowie

            29. finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 31 stycznia. W 2021 roku impreza odbędzie się pod hasłem “Finał z głową”. Pieniądze zebrane przez wolontariuszy będą przeznaczone na kupno sprzętu medycznego do diagnostyki głowy, laryngologii i otolaryngologii.

            W warunkach pandemii wolontariusze będą kwestować w sposób tradycyjny, ale będzie również możliwa zbiórka przez internet do eSkarbonek. Sama organizacja finału nie zmienia się i nadal opiera w znacznym stopniu na działaniu sztabów orkiestry.

            W naszej szkole do kwestowania przygotowuje się dziewięcioro wolontariuszy.

            Zapraszamy każdego do włączenia się w zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,

            do dalszego, wspólnego grania z Orkiestrą!

             

          • Dzień Babci i Dzień Dziadka

          • Przedszkolaki i uczniowie najmłodszych klas pamiętają o seniorach

            Ostatni rok jest wyjątkowo trudny dla wielu z nas, epidemia ograniczyła nasze szkolne życie i wzajemne spotkania. W tym roku nie mogliśmy zaprosić gości na uroczyste świętowanie Dni Babci i Dziadka w szkole. Najmłodsi nie zapomnieli jednak o swoich kochanych bliskich i ich święcie.

            Wiemy, że dla naszych Babć i Dziadków najcenniejszym prezentem jest obecność wnuków w ich życiu, miłe słowo, drobny gest.

            Z okazji Dni Babci i Dziadka przedszkolaki przygotowały dla swoich dziadków piękne laurki pod czujnym okiem Pań: Teresy Maj i Patrycji Wyjadłowskiej. Uczestniczyły również w akcji promowanej przez policję. Najmłodsi uczyli bezpieczeństwa babcie i dziadków, biorąc czynny udział w akcji „Wnuczka, wnuczek edukuje – babcia dziadek się stosuje”.

            W ramach projektu Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pod nazwą „Wnuczka, wnuczek edukuje – babcia dziadek się stosuje” policjanci przekazali przedszkolakom specjalnie opracowane na tę okoliczność kartki. Laurki są wyjątkowe, ponieważ pełnią podwójną funkcję - oprócz życzeń zawierają również treści informacyjno – profilaktyczne. Kartki zostały tak przygotowane, aby dzieci mogły je pokolorować lub napisać własne życzenia, z drugiej zaś strony dziadkowie odnajdą wiersz edukacyjny, który w zabawny, literacki sposób przypomni o tym, aby nie stać się ofiarą oszustwa.

            Treść wiersza na karcie edukacyjnej:

            "Droga Babciu, Dziadku Drogi

            ślę życzenia i przestrogi.

            Szczęścia, zdrowia i rozsądku,

            dla Was wszystkich bez wyjątku.

            Bo oszuści jak ta zmora

            upatrzyli dziś seniora.

            Policjantem, urzędnikiem,

            takim chcą Was nabrać trikiem.

            Nie daj nabrać się na wnuczka

            to kolejna jest ich sztuczka.

            Urządzenia też chcą sprzedać

            róbcie wszystko by się nie dać!

            By nie zostać oszukanym,

            przez swą ufność pokaranym,

            Twój Wnuczek".

             

            Kolorowe laurki trafiły następnie do dziadków i babć podopiecznych Przedszkola w Ostrowie.

            Uczniowie klas: drugiej i trzeciej własnoręcznie przygotowali na zajęciach w szkole fantastyczne portrety swoich Dziadków. Prace uczniów umieszczone zostały na czerwonym kartonie w kształcie wielkiego serca i zdobią sale lekcyjne. Wystawę prac przygotowała Pani Marzena Nowakowska. Zapraszamy do ich obejrzenia na zdjęciach poniżej.

          • Procedury bezpieczeństwa obowiązujące od 18 stycznia 2021 r.

          •  

                        PROCEDURA FUNKCJONOWANIA KLAS I – III

            W CZASIE EPIDEMII

                     W SZKOLE PODSTAWOWEJ W OSTROWIE

             

             

            I Postanowienia ogólne

             

            1. Niniejsza procedura dotyczy nauczycieli, pracowników, rodziców oraz uczniów w Szkole Podstawowej w Ostrowie dla klas I – III zwaną dalej „szkołą”.
            2. Procedura określa działania i środki zapobiegawcze, które podejmuje szkoła w celu zminimalizowania możliwość zakażenia COVID-19.

             

            II Organizacja zajęć w szkole

             

            1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
            2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez rodziców/ opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
            3. W drodze do i ze szkoły rodzice/opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m. in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, zachowanie dystansu).
            4. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły są zobowiązani do zdezynfekowania rąk zgodnie z instrukcją użycia środka dezynfekującego znajdującego się w przedsionku.
            5. Rodzice/opiekunowie odprowadzają dzieci tylko do drzwi szkoły. Po wejściu do szkoły opiekę nad dziećmi przejmują nauczyciele i pracownicy szkoły.
            6. Z ważnych przyczyn rodzice/opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:                                                                                                                            jeden opiekun z dzieckiem/dziećmi,                                                                                                            dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,                                                          dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,                                                                                              opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych  z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m. in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
            7. Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
            8. Przebywanie w szkole osób z zewnątrz jest ograniczone do niezbędnego minimum (obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
            9. Wychowawcy klas, nauczyciele, dyrektor i sekretarz szkoły są wyposażeni w niezbędne dane do szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia, z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
            10. Jeżeli nauczyciel lub pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) odizolowuje ucznia w wyznaczonym pomieszczeniu na parterze szkoły – izolatorium - zapewniając min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
            11. Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami z wyłączeniem łączenia klas podczas zajęć.
            12. Jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
            13. Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach (za wyjątkiem nauczycieli języka angielskiego, religii, edukacji informatycznej).
            14. Nauczyciele prowadzą zajęcia z zachowaniem następujących zasad sanitarnych: maseczka, rękawiczki, zachowanie dystansu (nieprzemieszczanie się po klasie, nieorganizowanie zabaw wspólnych).
            15. Wychowawcy i nauczyciele pilnują przestrzegania przez uczniów obowiązujących ogólnie zasad higieny: częstego mycia rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrony podczas kichania i kaszlu oraz unikania dotykania oczu, nosa i ust.
            16. Sprzęty sportowe i inne pomoce dydaktyczne należy dokładnie czyścić oraz dezynfekować lub korzystać z przyborów jednorazowych. W trakcie zajęć dezynfekcję przeprowadzają nauczyciele uczący, po zajęciach, pracownicy obsługi. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
            17. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
            18. Infrastrukturę szkoły i sprzęt sportowy należy regularnie czyścić z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłogę należy umyć detergentem lub zdezynfekować po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach. Za realizację tego obowiązku odpowiadają pracownicy obsługi.
            19. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć:                                                                                                                          za wietrzenie sal lekcyjnych odpowiadają nauczyciele;                                                                                  - za wietrzenie korytarzy i toalet odpowiadają pracownicy szkoły.
            20. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły (jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą).
            21. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
            22. Nie organizuje się wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych obiektów, w których nie można zachować dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. tereny zielone z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
            23. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
            24. Przerwy śniadaniowe ustala wychowawca klasy z uczniami, posiłki są spożywane na terenie klasy z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku. Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Jedzenie może być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
            25. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w stałej grupie uczniów. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Zaleca się zamiast środków do dezynfekcji rąk regularne mycie rąk wodą z mydłem. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
            26. Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
            27. Zasady korzystania z biblioteki szkolnej powinny uwzględniać konieczny okres dwóch dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece.
            28. Procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii uwzględniają jej specyfikę, zalecenia wskazane w wytycznych oraz aktualne przepisy prawa oraz będą na bieżąco uaktualnianie i upowszechniane.

             

            III Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

             

            1. Przy wejściu głównym znajdują się numery telefonów do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Proszowicach i innych ważnych instytucji.
            2. Pracowników szkoły (pedagogicznych i niepedagogicznych) zobowiązuję do zwracania uwagi na wszystkie osoby trzecie, (w tym rodziców uczniów), wchodzące do szkoły, aby dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
            3. Pracownicy obsługi są zobowiązani do regularnego napełniania dozowników z płynem do dezynfekcji.
            4. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
            5. Pracownicy szkoły wykonują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
            6. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
            7. Pracownicy obsługi dezynfekują lub czyszczą z użyciem detergentu urządzenia sanitarnohigieniczne, po każdej przerwie oraz po zakończonych zajęciach.
            8. Sale lekcyjne należy wietrzyć, nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali lekcyjnej, w tym również przed rozpoczęciem zajęć przez dzieci.

             

            IV Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

             

            1. Wszyscy pracownicy mają obowiązek zapoznania się z zasadami wynikającymi z wytycznych oraz wprowadzonymi w szkole szczegółowymi rozwiązaniami.
            2. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
            3. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych).
            4. W przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych u pracownika zostaje on odizolowany w izolatorium (gabinet pomocy przedlekarskiej).
            5. W przypadku wystąpienia objawów infekcji dróg oddechowych Pracownik Szkoły pozostaje w domu i kontaktuje się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
            6. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych – dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu telefonicznego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie teleporady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
            7. W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, dyrektor kontaktuje się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu dokonania przez nią oceny ryzyka epidemiologicznego.
            8. Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.
            9. Miejsce, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem podlega dodatkowemu sprzątaniu, a także zdezynfekowaniu powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
            10. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
            11. Dyrektor szkoły śledzi na bieżąco informacje Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach https://gis.gov.pl/ lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.

             

            V Postanowienia końcowe

             

            1. Procedura bezpieczeństwa wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od dnia 18 stycznia 2021 r.
            2. Procedura obowiązuje do odwołania.