• „Oto nadeszła pora taka – by ucznia zrobić z przedszkolaka”

          • 14 października w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów  klasy pierwszej.

            Pierwszoklasiści w obecności Pani Dyrektor Szkoły, Wychowawczyni oraz Rodziców  przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, muzyczne oraz taneczne.

            Ważnym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów. W obecności zebranych  złożyli na sztandar szkoły uroczyste ślubowanie. Zobowiązali się do poszanowania zasad obowiązujących w szkole oraz rzetelnej nauki i pracy.  

            Aktu pasowania pięknym kolorowym ołówkiem dokonała Pani Dyrektor Szkoły.

            Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie.

            W związku z pandemią w naszym kraju w uroczystości nie brała udziału społeczność szkolna. Spotkanie przebiegało z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

             

            Drodzy Uczniowie klasy pierwszej!

            Życzymy Wam sukcesów w nauce. Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

          • CUDNE HISTORIE BAJKĄ OPOWIEDZIANE

          • Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach realizuje projekt pn. TRYPTYK PROSZOWICKI, czyli CUDNE HISTORIE BAJKĄ OPOWIEDZIANE, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

            W związku z pandemią i ograniczonymi możliwościami bezpośrednich kontaktów przenieśliśmy teatr do sieci internetowej. Dzięki programowi „Kultura w sieci 2020”, stworzyliśmy autorskie spektakle teatralne dla młodych widzów. Co ciekawe, dostępne są one także dla osób niesłyszących (tłumaczone na język migowy).

            Na naszej nowej stronie internetowej można bezpiecznie, wygodnie i całkowicie za darmo uczestniczyć w bajkowych historiach o Sztukmistrzu, Smoku, czy Wodniku. Tryptyk składa się z trzech opowieści:

            Talizman Proszowicki – to magiczna opowieść o tym, że w życiu ważne są dobro, miłość, wzajemne wsparcie i szacunek, a chciwość nie popłaca.

            Smocza Kronika – historia o tym, że każdy ma w życiu swoją misję i cel do spełnienia, jakiś talent, zainteresowania i pasję do rozwijania, nawet mały Smoczek Obiboczek.

            Psotnik Wodnik – to opowieść o tym, że należy ponosić odpowiedzialność za błędy, które się popełnia i że nie można brać cudzych rzeczy bez pytania.

            Zachęcamy wszystkie dzieci do skorzystania z naszej oferty. Mamy nadzieję, że z zaciekawieniem będziecie oglądać bajki, wraz z rodzicami i dziadkami, i nie raz do nich powracać! Może będą też okazją do wspólnej rozmowy o tym, co w życiu jest naprawdę ważne.

            Serdecznie zapraszamy na naszą nową stronę: www.ckproszowice.pl

            Filmy dostępne są również na naszych profilach: YouTube oraz Facebook.

             

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • 25 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jest to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli. Wybory poprzedziła kampania. Kandydaci przygotowali przemówienia, w których przedstawili  swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania dotyczące samorządności i praworządności wśród uczniowskiej społeczności.

            Głosowanie było tajne, każdy uczeń, nauczyciel oraz pracownik szkoły mógł oddać jeden głos na specjalnie wydrukowanych kartach.

            Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą ogłoszono wyniki.

            Nowo wybranym władzom gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz jej społeczności.

             Reprezentantami uczniów naszej szkoły zostali:

              Przewodnicząca – Gabriela Wąsowicz

              Zastępca – Jakub Ryńca

                                  Karolina Gazda

                                  Bartłomiej Makola

          • Zachęcamy do udziału w konkursie "Piłka w grze"

          • Zachęcamy rolników z gminy Proszowice do wzięcia udziału w konkursie “Piłka w grze” organizowanym przez Urząd Statystyczny w Krakowie. Rolnicy trzech gmin z województwa małopolskiego, którzy spiszą się najliczniej w formie samospisu internetowego do 16 października walczą o zestaw piłek dla szkół w zwycięskich gminach. 

            Regulamin konkursu „Piłka w grze”:

            1. Organizatorem Konkursu „Piłka w grze” (zwanego dalej Konkursem) jest Urząd Statystyczny
              w Krakowie (zwany dalej Organizatorem).
            2. Konkurs przeprowadzany jest na podstawie niniejszego dokumentu (zwanego dalej Regulaminem).
            3. Konkurs trwa od 14 września do 16 października 2020 r., a udział w nim jest bezpłatny.
            4. Konkurs adresowany jest dla gmin oraz zamieszkujących gminy rolników lub użytkowników gospodarstw rolnych zlokalizowanych w gminach w województwie małopolskim, którzy poprzez udział w samospisie mają możliwość zdobycia nagród dla szkół zlokalizowanych w tych gminach.
            5. Celem Konkursu jest promocja Powszechnego Spisu Rolnego 2020, zachęcenie rolników do aktywnego uczestnictwa w nim poprzez dokonanie samospisu na stronie spisrolny.gov.pl
            6. Nagrodami w konkursie są zestawy piłek do: piłki nożnej, siatkówki oraz koszykówki wraz siatkami. Nagrody są przekazane dla szkół zlokalizowanych na terenie trzech zwycięskich gmin, czyli takich,
              w których do 16 października br. zostanie osiągnięty najwyższy wskaźnik realizacji samospisu rolników.  
            7. Nagrody zostaną przekazane urzędom gmin w terminie uzgodnionym pomiędzy przedstawicielem urzędu gminy a Organizatorem, a następnie za pośrednictwem urzędów gmin dostarczone do szkół.
            8. We wszystkich sprawach związanych z Konkursem można kontaktować się z Organizatorem, za pośrednictwem poczty elektronicznej: obr_krk@stat.gov.pl
            9. Informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej Urzędu Statystycznego
              w Krakowie: https://krakow.stat.gov.pl/powszechny-spis-rolny-psr-2020/konkursy/
            10. Organizator zastrzega sobie prawo przesunięcia, przedłużenia lub przerwania konkursu z ważnych przyczyn.
            11. We wszystkich sprawach dotyczących przebiegu konkursu, nieprzewidzianych niniejszym Regulaminem, jak i w zakresie interpretacji jego zapisów, głos rozstrzygający należy do Organizatora.
          • Spotkanie edukacyjno-profilaktyczne z policjantami

          • 21 września do naszej szkoły przybyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej w  Proszowicach. Uczniowie klas 5 – 8 wzięli udział w pogadance edukacyjno – profilaktycznej na temat bezpieczeństwa.

            W czasie spotkania zostały poruszone kwestie związane z bezpiecznym przemieszczaniem się na rowerach i skuterach. Uczniom przypomniano również zasady bezpiecznego zachowania w szkole. Ponadto spotkanie miało na celu podniesienie świadomości z zakresu odpowiedzialności i konsekwencji, jakie wynikają z niewłaściwego zachowania.

            Dziękujemy serdecznie funkcjonariuszom za wizytę w naszej szkole.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odwagi i zabawy

          •    Od kilku lat 15 września obchodzony jest International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.

              Autor wielu książek dla dzieci i młodzieży, Peter Reynolds napisał książkę „The Dot”. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Książeczka „The Dot” opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, a za razem o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie.

                W naszej szkole uczniowie klas I – IV bawili się kropką i w kropkę. Uczniowie z klasy pierwszej wzięli udział w lekcji w Bibliotece Publicznej w Ostrowie. Temat zajęć to: Historia Vasthi inspiracją do poznawania swoich mocnych twórczych stron. Celem zajęć było zachęcanie do podejmowania wyzwań i niezrażania się niepowodzeniami. Pozostali uczniowie wykonywali prace plastyczne, związane z kropkami.

          • Narodowe Czytanie „Balladyny”

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowie wzięli udział w akcji promującej czytelnictwo: Narodowe Czytanie 2020. Podczas tegorocznej odsłony Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

             „Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

             „Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji”– dodał w liście Prezydent.

            W piątek uczniowie klas 6 - 8  czytali swoim rówieśnikom wybrane fragmenty dramatu „Balladyna”. Z uwagi na sytuację pandemii w naszym kraju czytanie utworu odbywało się w małych grupach. Przedstawiciele z klasy ósmej przygotowali na tę okoliczność rekwizyty i stroje pasujące do poszczególnych bohaterów.

            Wydarzeniu towarzyszyła wystawa tematycznie związana z czytanym dramatem.

            Opis naszego wydarzenia Narodowego Czytania "Balladyny" został zamieszczony na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

             

          • .

          • Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice/Opiekunowie

             

            Inauguracja ROKU SZKOLNEGO 2020/2021 odbędzie się 1 września 2020 r.

                   godz.  9.00 – oddział przedszkolny i klasa I

                          godz. 9:10 - klasy II ,III  

                            godz. 9:20 - klasy IV, V , VI

                                       godz. 9:30 – klasy  VII, VIII             

            Spotkania informacyjne  z wychowawcami odbędą się salach wg poniższego przydziału sal.  Mile widziane maseczki.

            Do szkoły mogą tylko wejść Rodzice uczniów klasy I oraz oddziału przedszkolnego, pozostałych rodziców przywożących dzieci do szkoły prosi się o pozostanie przed budynkiem szkoły.

            Rodziców/ Opiekunów na terenie szkoły obowiązuje stosowanie środków ochrony osobistej: maseczka, rękawiczki lub dezynfekcja rąk.

            Uczniów obowiązuje strój galowy.



            WAŻNE!

            Przed przyjściem do szkoły rodziców i uczniów prosi się o zapoznanie z procedurami funkcjonowania szkoły w czasie epidemii.

            Procedury.pdf

          • Wyprawka przedszkolaka

            • Chusteczki nawilżone
            • Chusteczki higieniczne
            • Blok rysunkowy
            • Blok techniczny
            • Blok rysunkowy kolorowy
            • Blok techniczny kolorowy
            • Klej x 3 – podpisany
            • Nożyczki
            • Farby plakatowe
            • Farby akwarelowe
            • Pędzle i kubeczek na wodę – podpisane
            • Plastelina miękka
            • Kredki i pisaki (w piórniku)
            • Papier kolorowy samoprzylepny
            • Kolorowanka x 2
            • Zeszyt w wąską linię
            • Bielizna i ubranie na zmianę
            • Buty na zmianę
          • Wyprawka  pierwszoklasisty

            • 2 zeszyty 16-kartkowe w linie
            • 2 zeszyty 16-kartkowe w kratkę
            • mały blok rysunkowy z białymi kartkami
            • mały blok rysunkowy z kolorowymi kartkami
            • blok techniczny z białymi oraz z kolorowymi kartkami
            • papier kolorowy 2x
            • kredki ołówkowe, kredki świecowe
            • farby plakatowe
            • farby akwarelowe
            • zestaw pędzli
            • nożyczki, klej, gumka
            • ołówek, długopis lub pióro
            • biały podkoszulek,  krótkie szorty lub spodnie dresowe ewentualnie legginsy na zajęcia z wychowania fizycznego,
            • chusteczki higieniczne, obuwie na zmianę
          • Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

          • Absolwenci 2020

              Piątek 26 czerwca był ostatnim dniem roku szkolnego 2019/2020.

              Pandemia w naszym kraju  odmieniła funkcjonowanie szkół. Od połowy marca nauka odbywa się w sposób zdalny przy użyciu Internetu.

              Zakończenie roku szkolnego odbyło się w nietypowy sposób. Nie było uroczystego apelu, tradycyjnego wręczenia świadectw, nagród, a nawet uścisku dłoni Pani Dyrektor i wychowawcy. Nie wszyscy uczniowie przybyli po odbiór świadectw. Każda klasa miała wyznaczoną godzinę wydawania świadectw. Wszyscy musieli zachować odpowiednie odległości, zdezynfekować ręce i mieć maseczkę ochronną.

              Jako ostatni przybyli do szkoły uczniowie klasy ósmej.

             Uczniowie klas ósmych przeżywali chwile niepewności w związku z egzaminem. Przez dłuższy czas nie wiadomo było, czy w ogóle się odbędzie i w jakich warunkach. Ósmoklasiści testowali pierwszy w historii polskiego szkolnictwa próbny egzamin z wykorzystaniem sieci.  Uczestniczyli w nowej formie zajęć, konsultacji przed egzaminem. I w końcu w połowie czerwca przystąpili do egzaminu w reżimie sanitarnym. Odbierając świadectwo ukończenia szkoły nie otrzymali, jak to było dotychczas, zaświadczenia o wynikach egzaminu. Na te trzeba poczekać do 31 lipca.

              Ósmoklasiści z zachowaniem zalecanych odległości zajęli miejsca na sali gimnastycznej. Przed nimi na stolikach były przygotowane świadectwa, nagrody książkowe oraz statuetki Wiktorów ufundowane przez Radę Rodziców.

              Pani Dyrektor skierowała do absolwentów słowa pożegnania. Podziękowała uczniom za zaangażowanie w życie klasy i szkoły. Przypomniała o sukcesach, jakie  osiągnęli w różnych konkursach. Zaznaczyła, jak dobrze poradzili sobie z nauczaniem w ostatnich miesiącach oraz podczas egzaminu ósmoklasisty.

             Pani Dyrektor wyróżniła troje uczniów, którzy reprezentowali naszą szkołę na różnych uroczystościach jako poczet sztandarowy. Byli to: Katarzyna Żabińska, Zuzanna Świeca i Jakub Wąsowicz.

             Szczególne wyróżnienie uhonorowane odpowiedną statuetką otrzymała uczennica Katarzyna Żabińska. Uzyskała ona najwyższą średnią ocen na zakończenie szkoły podstawowej.  

             Katarzyna Żabińska jest Absolwentką Szkoły w roku szkolnym 2019/2020.

             Dla uczniów klasy ósmej „po raz ostatni zadźwięczał dzwonek” w Szkole Podstawowej w Ostrowie.

            ’’Do zobaczenia w dorosłym życiu

            Na innej drodze, na innym szlaku

            Z bagażem wspomnień na dnie, w ukryciu

            Wśród masy pytań w pełnym plecaku.

            Przyszłość jak wielki znak zapytania

            Pełna rozterek i niepokoju.

            Bez odpowiedzi na takie pytania

            W codziennej pracy, w chwilach spokoju.

            Stoimy w progu tej naszej drogi

            Tacy malutcy, tacy nieśmiali

            Z cichą nadzieją, by los nie był srogi

            Byśmy do celu dotarli cali

            Otwarci, prawi, pełni miłości,

            Idźmy odważnie przez nasze życie,

            By w końcu drogi bez wątpliwości

            W lustro popatrzeć na swe odbicie.”

          • Organizacja zakończenia roku szkolnego 2019 / 2020

          • Uwagi !!!

            • Świadectwo / dyplom może odebrać rodzic / opiekun prawny lub uczeń szkoły - osoba zdrowa bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Osoba odbierająca nie może przyjść do szkoły, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
            • Rodzice / uczniowie będą mogli odebrać świadectwo szkolne promocyjne / ukończenia szkoły podstawowej / dyplomy w dniach 25 czerwca (oddział przedszkolny), 26 czerwca (klasy I – VIII) o wyznaczonej godzinie pod warunkiem zastosowania zasłonięcia ust i nosa oraz po zdezynfekowaniu rąk przed wejściem na teren Szkoły Podstawowej w Ostrowie.
            • Rodzice / opiekunowie / uczniowie wchodzą do szkoły głównym wejściem, pojedynczo (w odstępach).
            • Rodzice / opiekunowie /  uczniowie danej klasy przychodzą do szkoły wg podanego harmonogramu.
            • Odbiór świadectw będzie odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczka, rękawiczki, zachowanie odległości). Sale będą dezynfekowane po każdej grupie.
            • Rodzice/opiekunowie towarzyszący dzieciom, nie wchodzą do budynku szkoły, oczekują na boisku szkolnym z zachowaniem odpowiedniego dystansu społecznego.
            • Pomiędzy kolejnymi spotkaniami w sali gimnastycznej następuje 10 minutowa przerwa na przewietrzenie sali i dezynfekcję ławek i krzeseł.
            • Nie chodzimy po szkole, nie gromadzimy się w klasach. Udajemy się bezpośrednio na salę gimnastyczną.
            • Przynosimy własne długopisy! (potwierdzenie odbioru świadectw)
            • Rodzice / opiekunowie /  uczniowie opuszczają szkołę kierując się do wyjścia od strony parkingu.

             

            Odbiór świadectwa szkolnego w dniu 26 czerwca nie jest obowiązkowy. Rodzice uczniów mogą zadecydować o odbiorze świadectwa w terminie późniejszym. Po 26 czerwca świadectwa będzie można odbierać w dniach od 29 czerwca do 3 lipca w szkole, w godzinach 10:00 – 12:00 (lub w innych dogodnych dla Rodzicach terminach po wcześniejszym ustaleniu pod numerem telefonu 12 386 6009)