• Przed nami majowe święta narodowe

          • Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Już drugi rok, z powodu pandemii, będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno.

            Warto pielęgnować tradycje narodowe i eksponować publicznie symbole naszego państwa, dlatego pamiętajmy, aby wywiesić flagi w majowe święta.

            Na zamieszczonych zdjęciach flagi, które wykonali uczniowie klas: drugiej, trzeciej i czwartej. Ozdobili nimi swoje domy.

             

            Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

            1 Maja

            1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych. 

            W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

            2 Maja

            2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.

            Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

            3 Maja

            3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

            Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

            Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach  w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie. W tym roku obchodzimy szczególną  rocznicę – 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Biuro Programu „Niepodległa” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało spot zachęcający wszystkich Polaków do wywieszenia polskiej flagi pt. „Niepodległa – moja flaga”. Można go obejrzeć i udostępnić ze stron:

            Niepodległa - moja flaga

          • Kto i kiedy wraca do nauki stacjonarnej

          • Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają  do nauki stacjonarnej w szkole. 

            Działalność pozostałych szkół i placówek do 16 maja br. pozostaje bez zmian (kształcenie na odległość).

            Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.). 

            Od 31 maja br. wszyscy uczniowie uczą się już stacjonarnie w szkołach.

             

            Więcej informacji - na stronach MEN:

            harmonogram-powrotu-uczniow-do-stacjonarnej-nauki-w-szkolach

          • Zasady pracy szkół od 26 kwietnia

          • Powoli wracamy do nauczania stacjonarnego. Na stronach MEN możemy przeczytać:

            „Małymi krokami wracamy do stacjonarnej pracy szkół i placówek. Na razie, od poniedziałku, 26 kwietnia w jedenastu województwach (w tym w małopolskim) uczniowie z klas I-III będą mieli zajęcia hybrydowo, a ci z pozostałych klas będą się uczyć jak dotychczas - zdalnie. Nie wprowadzamy zmian również w funkcjonowaniu przedszkoli. To plan na kolejny tydzień, do 2 maja.

            Zasady nauczania hybrydowego:

            Dyrektor szkoły jest zobowiązany do tego, aby ustalić harmonogram zajęć w taki sposób, aby zajęcia w szkole miało nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I-III oraz co najmniej 50 proc. – zdalnie. Powinien przy tym brać pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.

            W szkole prowadzona ma być również opieka świetlicowa dla uczniów, którzy uczą się stacjonarnie.”

            Więcej informacji oraz rozporządzenie MEN z dnia 22 kwietnia 2021 r. znajdują się pod linkiem:

            zasady-pracy-szkol-od-26-kwietnia-nauka-hybrydowa

             

            Zasady pracy w naszej szkole od 26 kwietnia do 2 maja:

             

            1. Przedszkole:  stacjonarnie.

            2. Klasy I – III: stacjonarnie i zdalnie;

            szczegółowy harmonogram zostanie przedstawiony przez wychowawców klas.

            3. Klasy IV – VIII: zdalnie.

            4. Opieka świetlicowa - wg harmonogramu (szczegóły u wychowawców klas).

          • Przedszkolaki - Na ratunek Ziemi

          • W naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Ziemi.

            Z tej okazji uczestniczyliśmy w licznych zabawach z ekologią w tle. Przyroda to nieodłączny element naszego życia, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Dlatego od najmłodszych lat uczymy się zasad recyklingu oraz kształtujemy postawę ekologiczną. Tego dnia ćwiczyliśmy jak poprawnie segregować śmieci oraz przygotowaliśmy piękne prace plastyczne. Uczyliśmy się  także ciekawego wierszyka, promującego ekologiczne zachowania.

             

            Przyjaciel przyrody

             

            My, przedszkolaki na ziemskiej kuli

            wiemy, że Ziemię trzeba przytulić,

            zadbać o lasy, powietrze, wodę,

            kwiaty, zwierzęta – całą przyrodę.

             

            Ten, kto przyrodę niszczy i truje,

            niech się kolcami jeża pokłuje!

          • Światowy Dzień Ziemi

          • Na świecie Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym świętem ekologicznym obchodzonym od 1970 roku. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. 

            Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Tego dnia wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje imprezy plenerowe mające na celu promowanie prośrodowiskowych zachowań.

            22 kwietnia, czyli Dzień Ziemi, jest okazją do rozmowy i przypomnienia sobie o ekologii. Co my sami możemy zrobić dla dobra i piękna naszej planety oraz czego powinniśmy w tym zakresie oczekiwać od instytucji publicznych i podmiotów prywatnych, takich jak producenci dóbr i usług? Na co powinien zwracać uwagę konsument świadomy ekologicznie?

            Świadomy konsument zwraca uwagę na opakowania kupowanych produktów. Mniej znaczy w tym przypadku więcej. Czasem producenci, poza na przykład foliowym opakowaniem, stosują jeszcze papierowe, będące dobrym nośnikiem treści marketingowych lub stosują zbyt duże albo za grube opakowania. Wybierajmy te cieńsze i lżejsze. Ważne jest, aby materiał, z którego zrobione jest opakowanie był łatwy do przetworzenia. Producenci coraz częściej wspierają konsumentów w odbiorze i recyklingu swoich opakowań czy niektórych produktów.

            A. Olender

          • Zasady funkcjonowania szkół od 19 kwietnia

          • Od 19 kwietnia 2021 r. zostaje przywrócona stacjonarna działalność przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

            Pozostałe obostrzenia w funkcjonowaniu szkół i placówek zostają przedłużone do 25 kwietnia.

          • 12 kwietnia Dzień Czekolady

          • Czekolada, czekolada mleczna, gorzka, biała

            każda jest wspaniała!

            Czekolada jest przyjemnym elementem życia i relaksu dla wielu osób. W Europie jej średnie roczne spożycie na osobę wynosi aż 5,2 kg! Dziś jest ona spożywana nie tylko w tradycyjnych tabliczkach, batonach, czy jako kakao, ale przybiera też bardziej wyszukane formy. Może być, np.: składnikiem maseczki na twarz. Spożywana w umiarkowanych ilościach ma też pozytywny wpływ na zdrowie, wspomagając układ krążenia i pracę mózgu. 12 kwietnia został ustanowiony w Polsce Dniem Czekolady.

            Największe właściwości zdrowotne mają te, które zawierają najwięcej miazgi kakaowej. Główne rodzaje czekolad to: czekolada gorzka  zawiera od 70 do 95 % miazgi kakaowej, masło kakaowe, niewiele cukru i dodatków smakowych; czekolada deserowa zawiera od 30 do 70 % miazgi kakaowej, reszta to tłuszcz, cukier i dodatki, także nadzienie; czekolada mleczna zawiera do 50% miazgi kakaowej, pozostałe 50% to cukier i tłuszcz; czekolada biała zdaniem dietetyków nie powinna być nazywana czekoladą, gdyż nie zawiera miazgi kakaowej, jedynie tłuszcz kakaowy tłuszcze roślinne, aromaty i inne składniki; wyroby czekoladopodobne zawierają mniej niż 7% miazgi kakaowej.

            Czekolada jest ulubionym (i często zakazanym przez rodziców) przysmakiem dzieci. Dlatego Dzień Czekolady jest szczególnie ulubionym dniem, w którym trochę bezkarnie można smakować czekoladę w różnych postaciach.

            Uczniowie klas trzeciej i drugiej z naszej szkoły wzięli udział w ciekawej lekcji z okazji Dnia Czekolady. Były też zajęcia praktyczne. Uczniowie, pod czujnym okiem swoich mam, ćwiczyli techniki temperowania czekolady, następnie wykonywali fascynujące i jakże smakowite kształty i postacie z czekolady.

            Instrukcję do zadań przygotowała nauczycielka zajęć plastycznych, Pani Marzena Nowakowska.

            W załączeniu zdjęcia uczniów z klas: drugiej i trzeciej, zaangażowanych w swoje słodkie zadania.

             

            Tak mocno czekoladowy dzień może zdarzyć się tylko raz w roku!

            Niestety, musimy pamiętać, że czekoladę należy jeść z umiarem!

             

            A Wy macie już zapasy na Dzień Czekolady?

          • Szkoły nadal pracują zdalnie

          • Do 18 kwietnia br. zostały przedłużone wszystkie obowiązujące zasady ograniczonego funkcjonowania szkół.

            Z uwagi na nadal utrzymujący się wysoki poziom zachorowalności w kraju i konieczność zahamowania pandemii niezbędne jest przedłużenie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.

          • Rekrutacja - lista kandydatów zakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego

          • Lista kandydatów zakwalifikowanych do Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie

             

            1. Adamski Adam
            2. Byber Kacper
            3. Byber Zofia
            4. Fronczek Fabian
            5. Konarski Ksawery
            6. Makuch Natalia
            7. Makuch Martyna
            8. Ostrowski Szymon
            9. Piątek Jakub
            10. Rogala Alan
            11. Sołek Elena
            12. Świeca Igor

             

          • Eko-pisanka wielkanocna

          • Konkurs na eko-pisankę zorganizowany został przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach i skierowany był dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkół podstawowych z powiatu proszowickiego.

            Pisanki konkursowe wykonano z ekologicznych materiałów.

            Uczennice z naszej szkoły wykonały piękne pisanki, które znalazły się wśród nagrodzonych:

            W kategorii 8-10 lat:

            II miejsce              Patrycja Kura z kl. 3,

            III miejsce             Julia Ostrowska z kl. 2.

            Nauczyciel- opiekun: Pani Marzena Nowakowska

             

            W kategorii powyżej 10 lat:

            I miejsce             Emilia Świeca z kl. 6.

            Nauczyciel - opiekun: Pani Jolanta Szczesiul

            Uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!