• Uczmy się poprawnej polszczyzny...

          • Dnia 14 stycznia 2020 r. do naszej szkoły przyjechał krakowski zespół muzyczny „KOP” w celu wystawienia spektaklu teatralno – muzycznego pt.: „Koziołek – Niematołek”. Przedszkolaki i uczniowie klas I-IV poznali Koziołka, który mówił bardzo niewyraźnie i niepoprawnie dobierał słowa, przez co miał ogromne trudności w porozumiewaniu się z otoczeniem. Mądra Sowa nauczyła go poprawnej wymowy i dobierania właściwych słów. Dzięki czemu sympatyczny Koziołek nie miał już problemów.

            W przedstawieniu pojawiły się wesołe dialogi i liczne piosenki, związane tematycznie z rozgrywającą się akcją. Były one zarazem pretekstem do wspólnych ćwiczeń dykcyjnych, w których nasi uczniowie wzięli bardzo chętnie udział.

            Wszystko ciekawie połączone było w całość, dzięki czemu dzieci łatwo przyswoiły przedstawiony temat.

          • XXVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

          •             12 stycznia 2020 roku po raz 28. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznego finału to Wiatr w żagle, a kapitanem statku Polska jest tradycyjnie Jerzy Owsiak.

                        Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie aktywnie uczestniczyli w kwestowaniu. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup urządzeń służących do ratowania życia i zdrowia dzieci wymagających specjalistycznych operacji.

                        Wolontariuszami byli: Justyna Sekunda, Ewelina Rokita, Jakub Ryńca, Bartłomiej Makola, Kacper Szymczyk, Wiktor Świeca, Gabriela Wąsowicz, Aleksandra Kozera, Karolina Gazda, Marcelina Sendek, Kinga Sekunda, Katarzyna Żabińska, Wiktoria Jamróz, Zuzanna Świeca, Magdalena Grabska, Julia Makola, Sylwia Olender, Łukasz Rokita, Marcin Ostrowski, Krystian Marzec.

            Uczniowie zebrali w sumie 4513,87 zł i 10 €. Kwota została przekazana do sztabu mieszczącego się w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach.

                       

            Dziękujemy wolontariuszom i wszystkim darczyńcom.

            Będę kapitanem statku pt. "Polska". Ten statek pływa po całym świecie. Ten statek będzie płynął po falach przyjaźni - mówi Jerzy Owsiak.

          • Spotkanie Rady Rodziców

          • Przewodnicząca Rady Rodziców serdecznie zaprasza Trójki Klasowe oraz zainteresowanych rodziców na spotkanie dotyczące organizacji zabawy karnawałowej i Dnia Seniora, które odbędzie się 14.01.2020r. (wtorek) o godz. 8:00 w sali świetlicy szkolnej.

          • Jasełka z bohaterami baśni

          • Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne i ciepłe święta, które pozwalają poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. W piątek 20 grudnia 2019 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie pod kierunkiem nauczycieli zaprezentowali bajkowe jasełka. Na sali zgromadzili się odświętnie ubrani uczniowie wraz z rodzicami i dziadkami, nauczyciele oraz zaproszeni goście: sołtys wsi Ostrów – Pan Szczepan Serwa , kustosz Biblioteki Publicznej w Ostrowie - Pani Halina Rokita oraz Pani Elżbieta Orlecka.

            Oprócz tradycyjnych postaci  pastuszków, aniołów, czy trzech królów, do stajenki przybyli bohaterowie znanych bajek i baśni: dziewczynka z zapałkami, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Pinokio, Smerf, Calineczka, sierotka Marysia, Kopciuszek.  Każda z nich, wraz z podarunkami, przyniosła cenne i pouczające wskazówki dotyczące dobrego zachowania, uczciwego postępowania czy szacunku i miłości wobec bliskich. A Święty Józef zapraszał ich do ogrzania się blaskiem dzieciątka Jezus. Uczniowie zaśpiewali kolędy oraz piosenki świąteczne. Wspaniałe stroje małych aktorów i świąteczna dekoracja pozwoliły odzwierciedlić scenerię Betlejemskiej Nocy i Bożego Narodzenia. Cała uroczystość została przygotowana przez panią Jolantę Szczesiul. Oprawę muzyczną zapewnił pan Marcin Kowalik.

            Po przedstawieniu Przewodniczący poszczególnych klas złożyli wszystkim zgromadzonym na sali świąteczne życzenia.

            Na zakończenie uroczystości Pani dyrektor Anna Kotyza złożyła wszystkim życzenia i podziękowała za piękne i wzruszające przedstawienie.

            Podziękowania za szczególne zaangażowanie w organizację Święta Szkoły oraz życzenia świąteczne Pani Dyrektor skierowała do Rady Rodziców oraz do Pań z Koła Gospodyń wsi Ostrów.

            Grudzień okazał się wyjątkowo obfity w sukcesy naszych uczniów w konkursach międzyszkolnych. Gratulacje, życzenia dalszych sukcesów, jak również dyplomy i atrakcyjne nagrody przekazane zostały następującym uczniom:

            1. Konkurs plastyczny Nasza Akcja –Segragacja:

            • Emilia Świeca, klasa 5 – I miejsce;
            • Oliwia Sendek, klasa 5
            • Damian Szymczyk, klasa 5

            2. Konkurs filmowy o tematyce ekologicznej:

            • Krystian Marzec, Łukasz Rokita i Marcin Ostrowski - z klasy 8

            3. Konkurs na Świętokrzyską Szopkę Bożonarodzeniową:

            • Damian Szymczyk , klasa 5 – wyróżnienie

            4. Konkurs plastyczny Kartka Świąteczna:

            • Oliwia Sędek, klasa 5 – I miejsce
            • Damian Szymczyk, kl. 5 – I miejsce
            • Lena Placek, kl. 5 – II miejsce

            5. Powiatowy Konkurs Plastyczny Ilustracja do opowiadania „Wieża” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego:

            • Katarzyna Żabińska, kl. 8 – I miejsce
            • Anna Światek, kl. 7
            • Wiktoria Jamróz, kl. 8

            Ostatnim punktem uroczystości były wigilie klasowe. Uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami udali się do klas na wspólny poczęstunek i kolędowanie przy choince.

            J. K.

          • Konkurs plastyczny „Kartka Świąteczna”

          • ​​​​​​​Zbliżający się okres świąteczny skłania nas do tego, aby dzielić się z innymi ludźmi życzeniami. Kartka świąteczna jest miłym gestem, który sprawia, że możemy poczuć się wyjątkowo, ponieważ otrzymaliśmy coś specjalnego, bardziej osobistego.

            Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie wzięli udział w konkursie plastycznym Kartka Świąteczna zorganizowanym przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach.

            Konkurs skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym i szkół podstawowych z powiatu proszowickiego.

            Uczniowie z klasy piątej zajęli czołowe miejsca:


            I miejsce – Damian Szymczyk

            I miejsce – Oliwia Sędek

            II miejsce – Lena Placek


            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Laureatka konkursu plastycznego

          •             W uznaniu słowa i czynu wielkiego pisarza sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W 2020 roku minie, bowiem setna rocznica urodzin tego wybitnego twórcy XX wieku. W uchwale podkreślono, że losy i twórczość Herlinga-Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości.

                        Z tej okazji skierowano do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych powiatu proszowickiego zaproszenie do udziału w Powiatowym Konkursie Plastycznym Ilustracja do opowiadania „Wieża” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach w ramach międzyszkolnego projektu czytelniczego Wkręceni w czytanie.

            Celem konkursu była m. in. popularyzacja czytania, zwłaszcza twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz promowanie uzdolnień plastycznych wśród młodzieży. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu oryginalnej ilustracji do wybranego fragmentu opowiadania Wieża.

            Wyjątkowo przejmujące, napisane piękną polszczyzną opowiadanie Herlinga-Grudzińskiego, zatytułowane Wieża jest złożone z dwóch, wydawałoby się oddzielnych opowieści. Mimo iż opisane wydarzenia dzielą wieki, dwie historie przedstawiają takie same ważne problemy: bezmierną samotność, cierpienie, walkę człowieka zarówno ze złem całego świata, jak i z własnymi słabościami. Jest to opowieść o pielgrzymowaniu, o wyznaczaniu sobie kierunku i celu obranej drogi. Wieża Strachu, wieś i los jej mieszkańców stały się pretekstem literackiego rozważania o istocie ludzkiej. Wieża jest utworem skłaniającym do refleksji nad własnym życiem.

            W konkursie plastycznym wzięły udział trzy uczennice ze Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie: Katarzyna Żabińska z klasy 8, Wiktoria Jamróz z klasy 8 oraz Anna Świątek z klasy 7.

             

            Tytuł laureatki w Powiatowym Konkursie Plastycznym Ilustracja do opowiadania „Wieża” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

             

            oraz  I miejsce otrzymała: Katarzyna Żabińska.

                        Inspiracją do wykonania ilustracji – mówi autorka nagrodzonej pracy, Kasia Żabińska – był ten fragment opowiadania „Wieża”, w którym narrator snuł refleksje o życiu i przede wszystkim o samotności trędowatego. Na rysunku namalowałam trędowatego, wpatrującego się przez otwarte okno w świat i życie, którego nie może doświadczyć.

            Uczennicy gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            A naszych Czytelników zachęcamy do przeczytania opowiadania Wieża Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

            J. K.

            Poniżej nagrodzona praca Katarzyny Żabińskiej

          • Konkurs plastyczny „Nasza Akcja – Segregacja”

          • W Proszowicach powstał punkt selektywnej zbiórki odpadów. Z tej okazji zaproszono uczniów do udziału w konkursach o tematyce ekologicznej.

            Podczas uroczystego otwarcia PSZOK miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu plastycznego Nasza Akcja –Segragacja.

                        Uczennica – Emilia Świeca z klasy piątej Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie za swoją pracę otrzymała nagrodę.

             

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

            Więcej informacji i zdjęcia na stronie: https://dziennikpolski24.pl/proszowice-punkt-selektywnej-zbiorki-juz-gotowy-bedzie-przyjmowal-odpady-od-2-stycznia/ar/c1-14659881

          • Świętokrzyska Szopka Bożonarodzeniowa

          • V Diecezjalny Konkurs na Świętokrzyską Szopkę Bożonarodzeniową został zakończony.

            Naszą Szkołę reprezentował uczeń klasy V  Damian Szymczyk wraz z rodzicami, otrzymując wyróżnienie  i pakiet nagród na etapie diecezjalnym w Kielcach.

            Rodzicom i Damianowi Gratulujemy!!!

            Celem konkursu było kultywowanie obrzędów i tradycji związanych ze świętami Narodzenia Pańskiego, poznawanie tradycji diecezji kieleckiej, związanej od początków swego istnienia z Ziemią Świętego Krzyża oraz integracja rodziny.

          • Mikołajkowe wycieczki

          •             Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie wyjeżdżali w grudniu na wycieczki szkolne.

            I tak 9 grudnia odbył się wyjazd uczniów klas I-III do kina na film Kraina lodu 2. Film dostarczył oglądającym dużo wzruszeń, opowiadając o wartości rodziny. Po seansie uczniowie oraz towarzyszący im rodzice i nauczyciele udali się na krakowski Rynek, by zobaczyć Targi Bożonarodzeniowe. Wśród dźwięków kolęd, zapachu choinek oraz mnóstwa kolorowych światełek można było poczuć świąteczny klimat. Szeroka oferta świątecznych upominków przyciągała wzrok wycieczkowiczów.

                        11 grudnia na wycieczkę wyjechali uczniowie z klas IV-VIII. Młodsi obejrzeli film Kraina lodu 2. Starsi wybrali seanse:  #Jestem M. Misfit oraz Czarownica 2.

                        Wyjazdy przyniosły uczniom wiele pozytywnych emocji i wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

          • Dzień Doradztwa Zawodowego

          •                 9 grudnia uczniowie klas: siódmej i ósmej wzięli udział w Dniu Doradztwa Zawodowego zorganizowanym przez Zespół Szkół w Piotrkowicach Małych w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych.  Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, oglądali też liczne stanowiska i pokazy związane z poszczególnymi zawodami. Wysłuchali relacji z praktyk zawodowych, które odbyły się we Włoszech. Ciekawym punktem był pokaz ciągników i maszyn rolniczych.

            Jednak największe wrażenie na zgromadzonych wywarł pokaz kuchni molekularnej w wykonaniu kucharzy ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników: Łukasza Grabowskiego, Arkadiusza Ujmę oraz Janusza Ziółko. Przygotowane przez nich potrawy z zastosowaniem ciekłego azotu zamieniły gotowanie w magiczny spektakl. Nie zabrało też degustacji. Uczniowie mieli okazję posmakować lodów i bez.

            Podczas dnia otwartego ogłoszono wyniki konkursu Ciekawe biografie, w którym udział wzięła nasza uczennica Ania Świątek z klasy siódmej.

                            Uczestnicy wyjazdu wrócili zadowoleni. Ósmoklasiści w tym roku szkolnym będą przecież podejmowali decyzję o wyborze zawodu. Spotkania ze starszymi kolegami, nauczycielami i przedstawicielami lokalnych firm mogą pomóc w dokonaniu wyboru.

          • Pomagajmy!

          • Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie wzięli udział Zbiórce Żywności pod hasłem Tak, Pamagam! zorganizowanej przez Caritas Polska we współpracy z Zespołem Placówek Caritas w Proszowicach. W dniach 6 i 7 grudnia w sklepie Paleo w Opatkowicach  z wielkim zaangażowaniem zbierali artykuły spożywcze, które przeznaczone będą dla najuboższych rodzin w formie paczek świątecznych. Tym prostym gestem można okazać serce bliźnim, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki ofiarności życzliwych ludzi i zaangażowaniu wolontariuszy zebrano około 3100 kilogramów żywności.

            Wolontariuszami z naszej szkoły byli: Oliwia Sędek, Eryk Kasperczyk, Wiktoria Kaczmarczyk, Natalia Sendek, Ewelina Rokita, Wiktoria Włusek, Bartłomiej Makola, Jakub Ryńca, Nikola Adamska, Wiktoria Filip, Karolina Gazda, Anna Świątek, Aleksandra Kozera, Gabriela Wąsowicz, Wiktor Świeca, Kacper Szymczyk, Marcelina Sendek, Kinga Sekunda, Wiktoria Jamróz, Katarzyna Żabińska, Zuzanna Świeca, Sylwia Olender, Julia Makola, Magdalena Grabska, Łukasz Rokita, Marcin Ostrowski.

            Dobro. Im więcej go dajesz, tym więcej dostajesz.

            Pomagając innym pomagasz i sobie.

          • II Festiwal Kolorów Smaków i Tradycji cz. 2

          •            7 grudnia 2019 roku to drugi dzień II Festiwalu Kolorów, Smaków i Tradycji, którego Organizatorem było Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ostrów. W przygotowania zaangażowali się również: Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Szkoła Podstawowa z Ostrowa.

            Tym razem zaproszeni goście i liczni mieszkańcy okolicznych miejscowości spotkali się w wiejskiej strażnicy.

                            Podczas tej uroczystości nie mogło zabraknąć występów w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Czwartoklasiści zaprezentowali zgromadzonej publiczności przedstawienie o tematyce związanej z prawami dzieci.

            Natomiast uczennice z klasy ósmej wcieliły się w role gospodyń z minionej epoki i wzięły udział w scence, przedstawiającej ludowy zwyczaj darcia pierza.  Zwyczaj ten zamarł, co prawda w połowie lat 80. XX wieku, ale do dziś przerwał w repertuarze Kół Gospodyń. Podczas darcia pierza spotykały się liczne znajome, krewne i sąsiadki. Pracy towarzyszyły różne opowieści, żarty oraz śpiewy.  Uczennice pięknie zaaranżowały wyskubki związane z gromadzeniem wyprawki dla panny na wydaniu. Na zakończenie nie mogło zabraknąć poczęstunku oraz ludowych tańców.

            Wystąpili także nasi, jakże utalentowani szkolni muzycy: Wiktor Świeca z klasy 8 zagrał ludowe melodie na akordeonie, a Antoni Kotyza z klasy 4 kolędy na keyboardzie.

            Po raz kolejny Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ostrów wykazało, że nie brakuje im pomysłów na integrację lokalnej społeczności.  

          • II Festiwal Kolorów Smaków i Tradycji

          •                 6 grudnia 2019 roku po przekroczeniu progu szkoły można było poczuć świąteczny nastrój.

            Po korytarzach wędrował Mikołaj z pomocnikami. Zawitał on do przedszkolaków, by obdarować ich prezentami.

                            Starsi uczniowie wzięli udział w bardzo ciekawych zajęciach zorganizowanych w ramach II Festiwalu Kolorów, Smaków i Tradycji. Organizatorem trwającego dwa dni przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ostrów. W przygotowania zaangażowali się również: Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Szkoła Podstawowa z Ostrowa.

                            Dla miłośników natury Pan Michał Molicki z Art. Natura prowadził warsztaty malarskie. Uczniowie malowali farbami wykonane z gipsu odlewy motyli i pszczółek. Prowadzący opowiadał o swojej pasji i zarażał miłością do przyrody. Nie zabrakło również zagadek związanych z nadchodzącymi świętami.

                            Jeśli ktoś nie miał jeszcze oryginalnego świątecznego prezentu dla najbliższych, mógł samodzielnie wykonać piękne ozdoby choinkowe z papieru i drewna. Uczniowie wycinali, kleili i malowali świąteczne aniołki. W roli instruktorki wystąpiła znana florystyka Pani Barbara Olender.

                            Zapach przyprawy korzennej i pieczonych ciasteczek unosił się z jadalni, gdzie uczniowie przygotowywali i piekli świąteczne pierniczki pod czujnym okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrowie. Te warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i zakończone były degustacją smakowitych ciasteczek.

            W kolejnej sali szkolnej odbywało się tradycyjne kiszenie kapusty. Uczniowie z pomocą Pań z Koła Gospodyń przygotowywali kapustę, by następnie udeptywać ją w kamiennych beczkach.

            Ten pełen wrażeń dzień minął szybko i wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój. Nie tylko prezenty, ale i wspólne rodzinne przygotowania do świąt zbliżają ludzi.

            Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

            J. K.

          • Kiermasz taniej książki – Tuliszków

          •  

             

             „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

            Wisława Szymborska

             

             

            W dniach od 28 listopada 2019 roku do 6 grudnia 2019 roku  odbył się  kiermasz książek przysłanych przez Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki z Tuliszkowa.

             

            Kiermasz ten cieszył się dużą popularnością wśród uczniów,rodziców i nauczycieli. Każdy mógł znaleźć odpowiednią literaturę  dla siebie lub swoich bliskich, tym bardziej, że ceny nie były  wygórowane, a wydania książek bogato ilustrowane. Tematyka książek była  bardzo zróżnicowana – od bajeczek i baśni do czytania i kolorowania, po książki popularno-naukowe, słowniki,testy i repetytoria dla uczniów kończących szkołę .

          • Warsztaty profilaktyczne

          • 2 grudnia 2019 roku w ramach Programu Profilaktyczno –Wychowawczego uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących uzależnień behawioralnych i substancyjnych.

            Na zajęciach z uczniami klas: 5 i 6 prowadząca skupiła się na filtrowaniu treści w Internecie. Natomiast spotkanie z uczniami klas: 7 i 8 dotyczyło zagrożeń w sieci oraz szkodliwych substancji.

                            Tego samego dnia również miało miejsce w pełni profesjonalne szkolenie dla rodziców.

          • Obelisk ku pamięci ks. Jana Majki

          • Zdj.: https://www.diecezja.kielce.pl/obelisk-ku-pamieci-ks-jana-majki

             

            1 grudnia 2019 roku w kościele filialnym pod wezwaniem Ducha Świętego w Ostrowie miały miejsce uroczystości upamiętnienia księdza kanonika Jana Majki. Parafianie, przedstawiciele władz gminnych, delegacja i poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich uczestniczyli w poświęceniu obelisku z tablicą pamiątkową. Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta podczas homilii wspominał postać księdza Jana Majki, który ze swoimi parafianami był 54 lata.

            Na pamiątkowym obelisku umieszczono słowa księdza Jana Majki, które często mówił do parafian: Pamiętajcie: tylko Bóg, tylko Chrystus, tylko wiara, Msza święta, modlitwa! Kochajcie Mszę świętą, nie żyjcie bez Mszy świętej!

            Pomysłodawcami powstania obelisku są: Stanisław Sekunda z Ostrowa i Jan Zwoliński z Teresina, koordynator wykonania, Grzegorz Nowak.

             

             

          • Andrzejki 2019

          •             28 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa przygotowana przez Samorząd Szkolny. Andrzejki są doskonałą okazją do dobrej zabawy. Od lat cieszą się dużą popularnością, a tego dnia świat realny łączy się ze światem magii i czarów.

            W ten listopadowy czwartek sala gimnastyczna zamieniona została w salę wróżb. Uczniowie mogli się dowiedzieć, co ich czeka w przyszłości: szczęście, pieniądze czy miłość. W roli wróżek wystąpiły uczennice z klasy ósmej. Tajemniczy nastrój podkreślała ciekawa dekoracja z masek karnawałowych, które wykonali uczniowie na zajęciach plastyki.

            Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa.

            Członkowie samorządu przygotowali również konkurs karaoke. Chętnych do śpiewania nie brakowało. Jury, złożone nauczycieli, wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął uczeń z klasy 8, Krystian Marzec. Na drugim miejscu znalazła się drużyna z klasy 4, a trzecie miejsce - drużyna z klasy 7.

            Całej imprezie towarzyszyły przeboje muzyki współczesnej.  

            Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziane wróżby zawsze mogą się spełnić.

             

          • Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej - Remembrance Day

          • Zdjęcie pochodzi ze strony https://lifeinkrakow.pl.

                            26 listopada 2019 roku o godzinie 10.40 w kwaterze Wspólnoty Brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych. W uroczystościach uczestniczył Brytyjski Attache Obrony w Polsce Pułkownik (Group Captain) Dominic Morgan, Charge d’Affaires’a Ambasady RPA w Warszawie, Pan Christian Botha, Ambasador Australii w Warszawie JE Pan Lloyd Brodrick, Pastor David Brown, Kapelan Kościoła Anglikańskiego w Warszawie oraz brytyjski Konsul Honorowy w Krakowie p. Kazimierz Karasiński. Udział wzięła też delegacja Wojska Polskiego i delegacja pilotów z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków - Balice oraz żołnierze z jednostek Garnizonu Kraków. W uroczystościach na cmentarzu uczestniczyli także przedstawiciele Związków Kombatanckich, przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i KKSL w Krakowie. Asystę wojskową i wartę honorową zabezpieczyły jednostki Garnizonu Kraków.

            Szkołę Podstawową im. Lotników Alianckich w Ostrowie reprezentowała delegacja w składzie: Pani dyrektor Anna Kotyza, Pani Dorota Bartkowska oraz poczet sztandarowy: Aleksandra Kozera, Gabriela Wąsowicz i Wiktor Świeca.

            Remembrance Day jest to święto obchodzone w państwach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów 11 listopada, dla oddania honorów wszystkim poległym żołnierzom brytyjskim. Upamiętnia ono podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową. Symbolem tego dnia są czerwone maki wpinane w klapy marynarek. Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z czterech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski.

                        Ceremonia rozpoczęła się od odegrania przez sygnalistę utworu Słuchajcie Wszyscy. Następnie zgromadzeni wraz z Pastorem Davidem Brownem Kapelanem Kościoła Anglikańskiego oraz kapelanem Wojska Polskiego lotników modlili się i słuchali Lekcji Ewangelii ( Św. Jan Rozdział 15 w.9-17 ).

            Delegacja z naszej szkoły złożyła wiązankę pod pomnikiem oraz zapaliła znicze na grobach lotników poległych w Ostrowie w czasie II wojny światowej, 17 sierpnia 1944 roku.

            Po zakończeniu ceremonii na Cmentarzu Rakowickim, uczestnicy udali się do Muzeum Lotnictwa Polskiego na wspólne spotkanie.

          • Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

          •             Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – pluszowy Miś.

                        W naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia 25 listopada. Przedszkolaki i uczniowie klas I – III mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole.

                        Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!

                        To święto to doskonała okazja do popularyzowania czytelnictwa wśród najmłodszych. W trakcie okolicznościowego spotkania dzieci poznały historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Następnie uczniowie prezentowali swoje ulubione misie, uczestniczyli w grach i zabawach, których tematem przewodnim był pluszowy miś. Podczas zabawy uczniowie klasy I zostali uroczyście pasowani na czytelników szkolnej biblioteki i w ramach projektu dla pierwszoklasistów Z książką na start otrzymali w prezencie książeczkę oraz dyplomy.

            Małgorzata Smusz