• Malowanie bombek

          • Dnia 30 listopada 2017r. pod kierunkiem p. J. Szczesiul i p. M. Nowakowskiej na sali gimnastycznej zorganizowano warsztaty z malowania bożonarodzeniowych bombek dla uczniów naszej szkoły. Dzieci i młodzież tworzyły swoje małe arcydzieła pod opieka dwóch pań z fabryki bombek z Bębła, które służyły wszelką pomocą w dekorowaniu, suszeniu oraz pakowaniu gotowych bombek do kartonowych pudełek.

          • Zabawa Andrzejkowa i wróżby

          • 28 listopada 2017r. pod kierunkiem p. J. Szczesiul odbył się Szkolny Dzień Wróżb. Uczennice przebrane za wróżki wróżyły całej społeczności szkolnej, a na pięknie udekorowanej sali dzieci z oddziału ) i klas I - III pod opieką swoich wychowawców bawiły się w dyskotekowo - andrzejkowym szaleństwie. Po południu zaś uczniowie klas IV - VII też bawili się w dyskotekowych rytmach i pląsach.

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Dzień ten uczciły również dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie.

            W piątek 24 listopada przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III przekroczyli próg szkoły dzierżąc w ręce ulubionego pluszaka. Dzieci podczas wspólnej zabawy opowiadały o swoim misiu. Ten dzień był bardzo radosny i "misiowy" - zabawy z misiem odbywały się w rytm piosenek o misiach, rysowano i kolorowano misie. Podczas wspólnej zabawy dzieci poznały historię pluszowego misia, wzięły udział w misiowych konkursach np. wyjadanie miodku, wyścigi z misiami na czworakach. Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci to podsumowanie zorganizowanej przez p. Małgorzatę Smusz imprezy.

          • Szkolny Dzień Czekolady

          • Dnia 23 listopada 2017r. odbył się Szkolny Dzień Czekolady pod kierunkiem p. Jolanty Szczesiul i pomocy p. Wiesławy Serwy. Na przerwach uczniowie i nauczyciele mieli okazję napić się gorącej czekolady w różnych smakach, z różnymi dodatkami oraz zakupić słodkie czekoladki, czekolady, batony i batoniki, aby zasmakować w czekoladowych słodkościach.

          • "Kłamstwo ma krótkie nóżki".

          • Dnia 20 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć spektakl " Krowa - kłamczucha" w wykonaniu teatrzyku lalkowego "Tomcio" z Nowego Sącza. Widzowie trafnie odczytali przesłanie bajki, że "kłamstwo ma krótkie nogi". Żywa reakcja dzieci była dowodem na to, że świetnie się bawiły.

          • Dzień Praw Dziecka

          • Poniedziałek 20 XI był dniem bogatym w wydarzenie. W związku z tym, że obchodzony jest wtedy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka uczniowie przygotowali scenki rodzajowe odzwierciedlające treść tych praw. Ich celem było uświadomienie dorosłym jak ważne jest ich respektowanie.

            O prawach dziecka mówiła również aspirant Elżbieta Kowal. W swojej prezentacji przypomniała o zagrożeniach płynących z Internetu, o cyberprzemocy i źródłach pomocy ze strony dorosłych. Wspominając całoroczną akcję "Kręci mnie bezpieczeństwo" przedstawiła różnorodne sytuacje, które zagrażają dzieciom. Są to np. niebezpieczeństwa w czasie prac polowych, uczestnictwo w ruchu drogowym, stosowanie używek.

            Uczniowie zostali zapoznani z listem Rzecznika Praw Dziecka, który jest apelem do dorosłych, by uważnie wsłuchiwali się w głosy dzieci.

          • OGŁOSZENIE

          • Dnia 22 listopada 2017r. (środa) odbędzie się zebranie rodziców z wychowawcami klas.

            Harmonogram spotkania:

            • godz. 17:00 - spotkanie ogólne z dyrektorem szkoły na sali gimnastycznej;
            • spotkania z wychowawcami poszczególnych klas.
          • 99 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

          • Zdjęcie pochodzi z: http://www.dziennikpolski24.pl

            11 listopada 2017r. delegacja naszej szkoły uczestniczyła w powiatowych obchodach 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się koncertem orkiestry dętej „Sygnał” z Zielenic. Następnie w Kościele Parafialnym w Proszowicach odbyła się  uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny odprawiona przez  ks. dra Jana  Zwierzchowskiego. Wśród licznych pocztów sztandarowych był również obecny poczet naszej szkoły w składzie:  Konrad Kura, Zuzanna Gronba i Emilia Kotyza.

            Następnie odbyły się uroczystości na płycie Rynku przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki gdzie przedstawiciele naszej szkoły: pani dyrektor Anna Kotyza, nauczyciel Dorota Bartkowska i uczniowie Wiktoria Jamróz, Katarzyna Żabińska i Marcin Ostrowski złożyli kwiaty przed pomnikiem bohatera  oraz wysłuchali okolicznościowych przemówień.    Ostatnim akcentem były występy młodzieży Szkół Powiatu Proszowickiego.

          • Apel z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

          • 9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczniowie kl. 0 – VII obejrzeli występ swoich kolegów i koleżanek, który przypomniał o losach Polski od rozbiorów po odzyskanie wolności, a wzruszające  pieśni przy gitarowym akompaniamencie ucznia klasy V - Wiktora Świecy przybliżyły atmosferę tamtych czasów i wprowadziły w nastrój sobotniego święta. Dziękujemy uczniom  klasy  VI oraz  p. Jolancie Szczesiul  za przygotowanie części artystycznej - ciekawej lekcji historii i patriotyzmu. Występ uczniów wzbogacił koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez chór pod kierunkiem p. Marcina Kowalika. Do śpiewu włączyli się również nauczycieli i wszyscy uczniowie obecni na akademii. O randze tego święta świadczyła podniosła atmosfera, galowe stroje uczniów i biało-czerwone barwy chorągiewek, pomponów i plakietek w kształcie serca.

          • Dzień Pamięci Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej - 07.11.2017r.

          • Poniższe zdjęcia pochodzą ze strony: www.sekowa.info

            Delegacja uczniów Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie wraz z panią dyrektor Anną Kotyzą i nauczycielem Danutą Rusek dzięki  zaproszeniu  jakie szkoła z racji swojego imienia otrzymała od Charge d’affaires  Ambasady Kanady w Polsce, pana Jeremiego Wallace’a,  Brytyjskiego  Attache Obrony, Pułkownika Simona Blake’a oraz Brytyjskiego Konsula Honorowego w Krakowie, pana Kazimierza Karasińskiego wzięła udział  w uroczystościach obchodów Dnia Pamięci( Remem brance Day)Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych.

            Uroczystość miała miejsce 7 listopada o godzinie 10:40 w Kwaterze Wspólnoty Brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Na cmentarzu tym pochowanych jest 7 żołnierzy, którzy zginęli na polach Ostrowa w sierpniu 1944 roku.

            Przedstawiciele naszej szkoły uczcili pamięć poległych składając  kwiaty i zapalając znicze na grobach lotników .

            Po oficjalnych; uroczystościach odbyło się spotkanie  wszystkich gości  w Muzeum; Lotnictwa Polskiego  w Krakowie .Obecny był tam również  profesor, major  Wojciech Narębski. Ten 92 letni weteran spod Monte Cassino  jest zasłużonym;żołnierzem  odznaczonym Krzyżem Oficerskim  i  Kawalerskim  Orderem Odrodzenia Polski. Ostatni w Polsce żołnierz 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii armii gen. Andersa, „towarzysz broni” szeregowego Misia Wojtka oraz wybitny petrolog i geochemik. Jednocześnie niezwykle skromny i życzliwy człowiek, podzielił się swoimi wspomnieniami z młodzieżą z Ostrowa.  Była to niesamowita lekcja historii i patriotyzmu.

            Polecamy również videorelację z uroczystości.

          • Pamiętamy O Patronach Naszej Szkoły

          • Listopad to miesiąc wspomnień o tych, którzy odeszli. Zapaleniem zniczy oraz cichą modlitwą przed tablica upamiętniającą poległych lotników uczniowie oddali hołd bohaterom, którzy są patronami naszej szkoły.

          • Spotkanie z pisarką Zofią Stanecką

          • 25 października uczniowie klas młodszych mieli okazję poznania twórczości pisarki Zofii Staneckej.

            Spotkanie autorskie zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną, a sfinansowane ze środków Instytutu Książki w ramach Ogólnopolskiego Programu - Dyskusyjne Kluby Książki.

            Pisarka czytała fragmenty swoich książek, ilustrując proces twórczy zabawnymi rysunkami.

            Włączała do zabawy młodych czytelników, pomagając im zrozumieć otaczający świat.

            Na zakończenie spotkania jego uczestnicy mogli kupić książki Pani Zofii Staneckiej i poprosić o autograf.

          • Wyjazd do kina - klasa II

          • We wtorek 24 października 2017 roku uczniowie klasy II pojechali do Multikina na film pt. „Gang Wiewióra 2”. Ta pełna energii, humoru i  zabawy  opowieść o woli walki i o przyjaźni  bardzo podobała się dzieciom . Mali widzowie mocno trzymali  kciuki za bohaterów – sympatycznych futrzaków, którzy dzielnie  walczyli o ocalenie miejskiego parku. Czas spędzony w kinie minął bardzo szybko. W drodze powrotnej wszyscy uczestnicy wycieczki udali się udali się do McDonalda na drobną przekąskę, po czym pełni wrażeń i dobrego humoru wrócili do szkoły. Opiekunami wyjazdu byli:  Marzena Nowakowska oraz Anna Kotyza.

          • Wizyta w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie

          • W dniu 23 października 2017 roku uczniowie klasy VII, II i III gimnazjum odwiedzili Sąd Apelacyjny w Krakowie. Każdy uczeń został poddany kontroli przy wejściu do Sądu. Następnie na sali sądowej byliśmy świadkami symulacji rozprawy karnej. Wspólnie z asystą policji doprowadziliśmy skazanego do miejsca tymczasowego aresztu. W trakcie spotkania wiele dowiedzieliśmy się na temat polskiego sądownictwa.

            Dla wszystkich zapewne było to nowe i ciekawe doświadczenie, które uświadomiło nam, jak ważną rolę odgrywa przestrzeganie prawa w życiu obywatela oraz jakie konsekwencje występują przypadku jego łamania.

            Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja historii i wiedzy o społeczeństwie. 

          • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2017/2018

          • Dnia 20.10.2017r. odbyły się w szkole wybory do Samorządu Szkolnego. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Na początku apelu Pani. dyrektor odczytała fragment Statutu Szkoły (& 23 pkt 5), który zawiera informacje dotyczące zakresu praw i obowiązków, jakie spełnia ten ważny organ szkoły. Następnie p. Dorota Bartkowska, (która pełniła funkcje opiekuna SU w roku szkolnym 2016/2017) przypomniała zasady oddawania głosów na wybranych kandydatów. Po tych słowach głos zabrali kandydaci, którzy w kilku zdaniach przedstawili swoje „programy wyborcze”. Po prezentacjach nadszedł czas na głosowanie, w którym wzięli udział również nauczyciele i pracownicy szkoły

            Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu SU:

            Przewodniczący: Gabriela Wąsowicz kl. V

            Zastępca przewodniczącego: Bartłomiej Makola kl. IV

            Sekretarz: Aleksandra Kozera kl. V

                            Łukasz Rokita kl. VI

            Skarbnik :Mateusz Srefański kl. VII

            Pierwszym zadaniem SU będzie wybranie sobie dwóch nauczycieli, którzy będą ich opiekunami w tegorocznym roku szkolnym.

          • Ślubowanie Klasy I

          • Uczniowie klasy pierwszej przygotowali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyli podczas prób.

            13 października 2017 roku od samego rana panowała świąteczna atmosfera w Szkole Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający- to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

            Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pani dyrektor szkoły powitała gorąco rodziców, krewnych, nauczycieli uczniów, a w szczególności serdecznie klasę pierwszą której oddała głos. Dzieci w granatowych biretach ma głowach błysnęli talentami. Znajomość przepisu ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.

            Po zakończonej części artystycznej wychowawczyni klasy pierwszej zwróciła się do pani dyrektor o przyjęcie tej grupy dzieci do grona społeczności szkolnej.

            W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor, dokonała symbolicznego pasowania na ucznia.

            '' Pasuję Cię na ucznia''- mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem- jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych.

            Następnie ślubowanie złożyli również rodzice pierwszaków. Potem były życzenia i prezenty, a następnie uczniowie klasy I udali się do swojej klasy gdzie rodzicie przygotowali słodki poczęstunek.

            Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

          • Sukcesy naszych uczniów

          • Katarzyna Żabińska uczennica klasy VI zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym pt.: "Mój bohater - Tadeusz Kościuszko" ; również wyróżnienie zdobyła Oliwia Sędek uczennica klasy III w konkursie technicznym pt.: "Tadeusz Kościuszko - rzeźba bohatera narodowego". Gratulujemy

          • Sukcesy Uczniów

          • 4 października 2017 r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Jesiennych Powiatowych Sztafetowych Biegach Przełajowych. W kategorii Dziewcząt szkołę reprezentowały:

            • Świeca Zuzanna,
            • Sekunda Kinga,
            • Sekunda Justyna,
            • Gronba Julia,
            • Grabska Magdalena,
            • Sendek Marcelina,
            • Gronba Zuzanna,
            • Jamróz Wiktoria,
            • Żabińska Katarzyna.

            Natomiast w kategorii Chłopców:

            • Wąsowicz Jakub,
            • Gronba Kacper,
            • Ciepły Szymon,
            • Stępiński Bartosz,
            • Rokita Łukasz,
            • Adamczyk Szymon,
            • Ostrowski Marcin.