Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto odkrywania talentów obchodzony jest 15 września w ponad 100 krajach.
W tym dniu organizuje się wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pozwalaja dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się bawić.
Wszystko zaczęło się w 2003 roku, gdy amerykański pisarz i ilustrator książeczek dla dzieci Peter Hamilton Reynolds stworzył książkę „The Dot”, czyli „Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashtii, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.
Opowiadanie to stało się inspiracją dla wielu nauczycieli i dzięki temu od 2008 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki.
Od kilku lat i nasza szkoła przyłącza się do obchodów tego dnia. W tym roku również.
Pani Marzena Nowakowska przygotowała program, do którego zaprosiła uczniów klas I - III. Razem z nią w świat talentów zabrała dzieci maskotka "Lucynka", która z zaciekawieniem "przyglądała się" całej zabawie z kropkami.
Spotkanie z uczniami rozpoczęło się od przeczytania przez nauczycielkę opowiadania o niezwykłej dziewczynce Vashi. Następnie dzieci "szkukały" kropek w przyrodzie. Znalazły je m. in. na biedronce, muchomorze, żyrafie, panterze, buzi (piegi)...
Zauważyły również, że nasz alfabet byłby bardzo ubogi bez literek: i, j, ż. Śmiechu było co niemiara, gdy uświadomiły sobie, że byłaby: zaba, zarówka, jez, zyrafa, zółw - zamiast: żaba, żarówka, jeż, żyrafa, żółw. Bez kropki nie byłoby też pytajnika, wykrzyknika, dwukropka, wielokropka...
Wszyscy jednak doskonale zdawli sobie sprawę, że nie tylko o kropki tu chodzi w tej zabawie. "Lucynka" zapytała dzieci, czego mogłyby ją nauczyć. I nagle okazało się, że każde dziecko ma swój ukryty talent. Najchętniej dzieci nauczyłyby "Lucynkę": jeździć na rowerze, rolkach, łyżwach, szybko biegać, ale i czytać i pięknie pisać.
W dalszej części spotkania przedstawiono listę dodającą otuchy. Każdy z nas woli usłyszeć:
- Następnym razem będzie lepiej.
- Nie poddawaj się.
- Trening czyni mistrza.
- To wyjątkowa praca.
A nie: Nie udało ci się. Nie postarałeś się dzisiaj. Ty zawsze brzydko rysujesz.
Prawda?
Ostatnim punktem zabawy na sali gimnastyczne było układanie kolorowych kropek - puzzli. Nie było to łatwe zadanie, ale każda klasa świetnie sobie z tym poradziła. Pogoda w tym dniu dopisała, dlatego na zakończenei obchodów Dnia Kropki wszyscy uczniowie wyszli na podwórze szkolne i kolorową kredą ozdobili plac szkolny - cały w kolorowe krpoki.
M. Nowakowska