• Rozdanie świadectw i zakończenie roku szkolnego 2020/2021

          • 25 czerwca uczniowie i nauczyciele zakończyli nietypowy i trudny rok szkolny 2020/2021.

            Był to drugi rok szkolny, podczas którego pedagodzy musieli dostosować realizację nauczania do ograniczeń spowodowanych pandemią. Nauczanie zdalne, hybrydowe i stacjonarne - nauczanie w kończącym się roku szkolnym stanowiło dla całej społeczności szkolnej duże wyzwanie.

            Podczas, gdy większość uczniów realizowała nauczanie online, w szkole odbywały się indywidualne zajęcia oraz konsultacje dla uczniów klas ósmych. Ósmoklasiści i nauczyciele musieli się zmierzyć również z egzaminami, które odbywały się w reżimie sanitarnym.

            Przez większość tygodni mijającego roku szkolnego realizowano zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zawieszenie zajęć w szkole łącznie trwało:

            - w przedszkolu – jeden miesiąc,

            - w klasach I – III – cztery miesiące,

            - w klasach IV - VIII – najdłużej, bo aż siedem miesięcy.

            Wyjątkowy okazał się ostatni miesiąc roku szkolnego, kiedy to uczniowie wrócili na kilka tygodni przed wakacjami do swoich sal lekcyjnych. Niektórzy się cieszyli z powrotu, inni twierdzili, że jest niepotrzebny, byli też tacy, którzy  obawiali się sprawdzianów i spotkania z nauczycielami.

            Rok szkolny 2020/2021 już za nami, będziemy go wspominać zapewne przez wiele lat. Wkrótce opustoszeją klasy i szkolne korytarze, ucichnie gwar i zamilknie na czas wakacji szkolny dzwonek.

            W piątkowy poranek uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowie odświętnie ubrani przybyli na spotkania z wychowawcami klas. Drugi rok z rzędu nie było uroczystego apelu. Były natomiast podziękowania dla nauczycieli, radość z czerwonego paska na świadectwie, a najlepsi uczniowie odbierali nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce, nagrody za udział w konkursach oraz stypendia.

            Po rozdaniu świadectw cała społeczność szkolna, na krótką chwilę, zgromadziła się na sali gimnastycznej, gdzie Pan Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice, Grzegorz Cichy i Pani Dyrektor Centrum Obsługi Oświaty w Proszowicach, Marzena Migas oraz Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostrowie, Anna Kotyza  uroczyście wręczyli wyróżniającym się wysokimi wynikami w nauce uczniom dyplomy uznania i stypendia.

            W naszej szkole czworo uczniów otrzymało stypendium finansowe za wysokie wyniki w nauce.

            Są to: 

            Igor Kasperczyk z klasy 4,

            Daniel Klimczyk z klasy 5,

            Gabriela Wąsowicz z klasy 8,

            Paweł Sekunda z klasy 8.

            Kolejnym wyróżnieniem było przyznanie tytułu Absolwenta szkoły. Statuetkę wręczyła Pani Dyrektor naszej szkoły uczennicy klasy ósmej, Gabrieli Wąsowicz.

            Wyróżnionym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Pan Burmistrz w krótkim przemówieniu podkreślił, jak trudny był ten kończący się rok szkolny, pełen wyzwań i trudności na wielu płaszczyznach. Ledwie we wrześniu otworzyliśmy szkoły, by już w październiku je zamykać – mówił Burmistrz. W wypowiedzi skierowanej bezpośrednio do uczniów, zachęcał do nauki podczas wakacji, do czytania, rozwiązywania zadań, utrwalania wiedzy. Zaznaczył jakże ważną i uniwersalną prawdę, że uczniowie uczą się dla siebie. Na zakończenie podziękował wszystkim za trud włożony w zdobywanie i przekazywanie wiedzy oraz życzył udanych wakacji.

            Opuszczając szkolne podwórko uczniowie nie kryli radości z nadejścia wakacji.

            Do zobaczenia we wrześniu!

            Życzymy wszystkim udanego odpoczynku, interesujących wyjazdów oraz bezpiecznych wakacji!

             

            Burmistrz wręczył powierzenie stanowiska dyrektora na kolejne lata dla Pani Anny Kotyzy – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostrowie.

          • Pożegnania nadszedł czas…

          • 22 czerwca odbyło się spotkanie pożegnalne uczniów klasy III z wychowawczynią.

            Mamy uczniów przygotowały poczęstunek. Na spotkaniu nie zabrakło oczywiście naszej Pani Dyrektor. Uczniowie wraz z rodzicami/opiekunami podziękowali za trud i wkład pracy pedagogicznej w nauczanie oraz wychowanie dzieci. Czas przebiegł w miłej i serdecznej atmosferze. W piątek druga część pożegnania i rozdanie świadectw.

            Naszym Trzecioklasistom życzymy powodzenia na następnym etapie edukacji!

          • Ogólnopolski konkurs "Orzeł Informatyczny"

          • 29 kwietnia czternaścioro uczniów klas V - VIII wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Informatyczny”. 

            Konkurs został przeprowadzony on-line. Celem konkursu było doskonalenie wiedzy i umiejętności z zakresu informatyki oraz promowanie nauki przez zabawę. Tego typu konkursy urozmaicają program zajęć, stanowią też cenne rozszerzenie programów. Są platformą dającą możliwość porównania poziomu wiedzy z rówieśnikami z terenu całej Polski. Wyniki rywalizacji poznaliśmy w czerwcu.

            Lista uczestników ogólnopolskiego konkursu informatycznego "Orzeł Informatyczny" ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie:

            klasa 5:

            • Iwan Amelia
            • Klimczyk Daniel
            • Kocel Barbara
            • Sołek Igor
            • Sołek Wiktor
            • Yehorova Anna

            klasa 6:

            • Sendek Bartosz

            klasa 7:

            • Rokita Ewelina

            klasa 8:

            • Kozera Aleksandra
            • Sekunda Paweł
            • Szymczyk Kacper
            • Światek Anna
            • Świeca Wiktor
            • Wąsowicz Gabriela

            Bartosz Sendek zajął 8 miejsce w Polsce i otrzymał tytuł laureata konkursu.

          • Konkurs plastyczny "Bezpiecznie na wsi..."

          • „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy” – pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowała XI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci z terenów wiejskich.

            Tegoroczna edycja poświęcona była działaniom prewencyjnym KRUS na przestrzeni 30 lat. Niezmiennie celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego.

            Jak co roku, uczniowie naszej szkoły przygotowali interesujące prace plastyczne, jak najlepiej obrazujące konkursowe hasło. Były to: Natalia Jamróz oraz Oliwia Sendek.

            Wśród wyróżnionych znalazła się praca uczennicy z klasy trzeciej, Natalii Jamróz. W etapie regionalnym Natalia zajęła II miejsce, w etapie wojewódzkim uzyskała wyróżnienie.

            Uzdolnionym plastycznie uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się 25 czerwca 2021 r. 

            Na spotkanie z wychowawcami klas zapraszamy:

            - klasy I – III na godz. 8.30,

            - odział przedszkolny oraz klasy IV – VIII na godz. 9.00.

             

            Uroczysta Msza Św. z okazji zakończenia roku szkolnego odbędzie się 27 czerwca 2021 r. o godzinie 8.30 w Kaplicy pw. Ducha Świętego w Ostrowie.

          • List Ministra Edukacji i Nauki na zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2020/2021

          •  

             

            Warszawa, 24 czerwca 2021 r.

             

            Szanowni Państwo,

            Dyrektorzy i Nauczyciele,

            Drodzy Uczniowie i Rodzice,

             

            dobiegają końca zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2020/2021. Nauczyciele i uczniowie wkrótce rozpoczną długo wyczekiwany czas letniego wypoczynku.

            Za nami niezwykle trudne i pod wieloma względami nietypowe miesiące pracy. Wysokie statystyki zachorowań i niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa sprawiły, że przez większość roku szkolnego młodzi ludzie uczyli się w sposób zdalny. Byli pozbawieni bezpośredniego kontaktu ze swoimi nauczycielami, wychowawcami oraz rówieśnikami. 

            Wiemy, że ze skutkami zdalnej edukacji będziemy mierzyć się w kolejnych latach. Jesteśmy świadomi zarówno mniejszej efektywności procesu kształcenia na odległość, jak również jego negatywnego wpływu na kondycję fizyczną i psychiczną dzieci i młodzieży. Dlatego też przygotowaliśmy kompleksowy program wsparcia uczniów po długotrwałym okresie nauki zdalnej i przeznaczyliśmy na jego realizację dodatkowe środki finansowe.

            Wiosną przeciw COVID-19 zaszczepiła się większość nauczycieli. Na początku czerwca ruszyła rejestracja na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane także na terenie placówek oświatowych. Szczegółowe informacje w tej sprawie będziemy przekazywać do szkół w okresie wakacyjnym.

            Mamy nadzieję, że dzięki postępującej akcji szczepień uda nam się w przyszłości uniknąć ponownego zamknięcia szkół i placówek oraz przenoszenia edukacji na tryb zdalny. Okres kształcenia na odległość pokazał dobitnie, że bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem nie zastąpią nawet najnowocześniejsze technologie.

            Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim dyrektorom szkół i nauczycielom za całoroczną pracę, trud oraz zaangażowanie. Dziękuję, że w tym trudnym czasie byli Państwo blisko swoich uczniów, oferowali pomoc i wsparcie w najróżniejszych sytuacjach. Życzę Państwu przede wszystkim spokoju i wytchnienia od codziennych obowiązków.

            Gratuluję uczniom sukcesów w nauce i innych dziedzinach szkolnej aktywności. Mijający rok był dla Was prawdziwą próbą charakteru. Wszyscy mierzyliście się z wyzwaniami zdalnej nauki. Jestem przekonany, że praca, którą włożyliście w swoją edukację, wyda w przyszłości wspaniałe owoce. Życzę Wam, aby wakacje były czasem poznawania i odkrywania nowych miejsc, a także zawierania trwałych przyjaźni i znajomości.

            Serdecznie pozdrawiam również społeczność szkół polskich i polonijnych na całym świecie. Dziękuję nauczycielom i wychowawcom za podtrzymywanie oraz pielęgnowanie polskości wśród młodych Polaków dorastających poza granicami kraju. Słowa wdzięczności kieruję także do uczniów, dziękując za trud doskonalenia języka polskiego i zdobywania wiedzy o Polsce.

             

            Wszystkim życzę spokojnych i bezpiecznych wakacji!

             

            Z wyrazami szacunku

            Przemysław Czarnek

            Minister Edukacji i Nauki

             

             

          • Wycieczka do ZOO

          • 22 czerwca uczniowie z klasy I wraz z wychowawczynią i rodzicami odwiedzili krakowskie ZOO.

            Uczestnicy mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta. Spacerując wyznaczonymi ścieżkami ogrodu, podziwiali przedstawicieli fauny. Słoneczny i ciepły dzień sprawił, że  wycieczkowicze z przyjemnością wędrowali i obserwowali mieszkańców ogrodu zoologicznego.

            Wyjazd okazał się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Pobyt w ZOO dostarczył pierwszoklasistom wiele wrażeń i  radości.

            Dzieci wróciły do domów bogatsze o nowe doświadczenia.

          • Dzień Rodziny w klasie 2

          • 15 czerwca uczniowie klasy drugiej razem ze swoją wychowawczynią zorganizowali Dzień Rodziny na sportowo.

            Uroczyste rozpoczęcie tego wyjątkowego dnia miało miejsce o godzinie 16. 00 na placu przed szkołą. Spotkanie rozpoczęło się od układów tanecznych i zabaw rytmicznych przy muzyce. Miło było patrzeć, gdy do tańczących dzieci dołączyli WSZYSCY przybyli rodzice.

            Po tanecznej rozgrzewce rozpoczęły się zawody sportowe. Były m. in. biegi z gazetami, bitwa na gazetowe kulki, współzawodnictwo w szeregach, kozłowanie i podawanie piłki, „sadzenie ziemniaków”. Dużo radości sprawiła wszystkim pogoń za „ogonkiem”. 

            Jedna z konkurencji było rozpoznanie dziecka po jego dłoni. Tu należą się wielkie brawa dla wszystkich mam, każda rozpoznała rękę swojego dziecka (a to wcale nie było takie łatwe).

            Oprócz konkurencji typowo sportowych były zagadki logiczne i testy sprawdzające czy rodzice znają swoje dzieci, a dzieci rodziców.

            W czasie przerw między konkurencjami dzieci mogły się cieszyć puszczaniem barwnych baniek mydlanych. Nie zabrakło też różnorodnych smakołyków przygotowanych przez mamy. Tato jednego z uczniów serwował kolorową watę cukrową. Oczywiście świeże powietrze i dobra zabawa zaostrzyły apetyty i wszyscy zasiedli do wspólnego posiłku.

            Dzień Rodziny zakończył się tradycyjnym „zbijanym”. Na zakończenie dzieci otrzymały od swoich rodziców drobne upominki: grę planszową oraz fluorescencyjne okulary. Mogliśmy sprawdzić ich działanie, ponieważ spotkanie dobiegło końca, gdy zapadał zmrok.

            Zabawa, dzięki dużej aktywności rodziców, udała się wspaniale. Wszyscy świetnie się bawili.

             

            Kochani Rodzice,

            życzymy Wam spełnienia wszystkich marzeń

            i serdecznie dziękujemy za obecność.

          • Spotkanie Policjantów z uczniami

          • 16 czerwca uczniowie klas VI – VIII Szkoły Podstawowej w Ostrowie uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach.

            W czasie prelekcji poruszane zostały następujące zagadnienia: patologie społeczne, odpowiedzialność karna nieletnich, zagrożenia w sieci oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

            Mamy nadzieję, że fachowe przeprowadzenie zajęć przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.

            Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.

          • Zwiedzanie miejsc pamięci narodowej

          • MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU, BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

            Dnia 11 czerwca 2021 r. uczniowie klas: siódmej i ósmej wraz z opiekunami pojechali do jednego z najważniejszych miejsc w polskiej historii, do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau.

            Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia terenów i obiektów byłych obozów koncentracyjnych. Mogli zobaczyć, jakie konsekwencje niesie ze sobą nienawiść, nacjonalizm i antysemityzm oraz czym jest wojna i jaką cenę płacą za nią narody. To jedno z najsmutniejszych miejsc na świecie, przepełnione ludzką tragedią, barbarzyństwem faszyzmu i upadkiem człowieczeństwa. Powinniśmy pamiętać i mieć je jako przestrogę, aby ta historia nigdy się nie powtórzyła.

            Uczniowie zdobyli cenną wiedzę na temat miejsca, które dla świata stało się symbolem terroru i ludobójstwa.

          • Dzień sportu - Dzień Dziecka

          • Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas drugiej i trzeciej wzięli udział w zabawach sportowych przygotowanych przez panie wychowawczynie.

            Uczestnicy mieli szansę wykazać się sprawnością fizyczną w różnorodnych grach i zabawach ruchowych organizowanych na świeżym powietrzu oraz na  sali gimnastycznej. Pełen wrażeń szkolny dzień sportu zakończył się poczęstunkiem.

            Była to doskonała okazja, by wspólnie i na wesoło spędzić ten dzień.

          • Przygodę czas zacząć!

          • 28 maja 2021 r.

            W końcu nadszedł długo wyczekiwany czas, aby wyruszyć na wycieczkę szkolną. Jako pierwsi atrakcje w naszej okolicy testowali uczniowie klas czwartej i piątej.

            Wycieczka rozpoczęła się w Kazimierzy Małej, gdzie miało miejsce spotkanie z Panem Markiem Biernatem. Pan kieruje grupą Geronimo Team GT, która zajmuje się hodowlą oraz profesjonalnym treningiem koni huculskich. Miejsce naszego spotkania wybrane zostało nieprzypadkowo, gdyż na łąkach w Kazimierzy Małej żyje dzikie stado koni huculskich, które dogląda Pan Marek i parę godzin przed przyjazdem uczniów, przyszedł na świat źrebaczek.

            Na początku spotkania Pan Biernat przekazał parę ważnych informacji dotyczących koni huculskich m.in. to, że bardzo często ludzie mylnie skracają nazwę tzn. zamiast mówić konie huculskie po prostu mówią hucuły. Opowiadał także o życiu tego stada w naturalnych dla niego warunkach czyli bez żadnej stajni oraz jak zareaguje stado, kiedy do niego podejdziemy itp.

            Po spacerze, wśród koni, wycieczkowicze udali się do stadniny w Wymysłowie, gdzie najpierw poznali mieszkających tam członków, tzn. kilka psów, kozy, owce, sarenkę, ptaki łowne (sokoły) oraz oczywiście liczną grupę koni. Nim uczniowie mogli spróbować jazdy konnej, najpierw poznali zasady opieki nad tymi zwierzętami, w tym najważniejszą zasadę, którą musi znać każdy, kto zajmuje się końmi: podkowa życia (jest to odstęp, który należy zachować zbliżając się do konia od tyłu). Następnie każdy z uczniów miał możliwość skorzystania z przejażdżki konnej. Po tak intensywnych czynnościach wszyscy posilili się kiełbaskami z ogniska.

            Kolejnym punktem wycieczki był pałac w Bejscach, który został wzniesiony w 1802 roku przez architekta Jakuba Kubickiego dla Marcina Badeniego. Jest on uważany za pierwowzór warszawskiego Belwederu.

            Wycieczka zakończyła się w kazimierskim parku miejskim, a dokładnie w skateparku, gdzie uczniowie mogli się wyszaleć, jeżdżąc na hulajnogach i rolkach po tak długim okresie pandemii.

            Dzięki bogatej ofercie wyprawy uczniowie mieli możliwość ciekawie i aktywnie spędzić ten dzień.

            Zdj. Pałac w Bejscach (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_Bejscach)